zeus heykeli nedir nerededir

zeus heykeli nedir nerededir

Zeus Heykeli başta olmak üzere dünyanın yedi harikası ile ilgili bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. Dünyanın yedi harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. Ayrıca Antik Dönem’in Yedi Harikası adıyla da anılırlar. İlk olarak M.Ö. 5. yüzyılda tarihçi Herodot tarafından ortaya atılan bir kavram olup M.Ö. 4. yüzyılda Sidonlu Antipader tarafından Dünyanın Yedi Harikası Üzerine adlı eserle listelenmiştir. Günümüzde geçerli kabul ettiğimiz yedi harika listesi, M.Ö. 2. yüzyılda son şeklini almıştır.

Dünyanın yedi harikaları nedir? Hangi ülkelerdedir?

Zeus Heykeli

Eski Yunanlıların en büyük festivali, “Tanrıların Kralı Zeus” onuruna düzenlenen Olimpiyat Oyunlarıydı. Bugünkü Olimpiyat oyunlarına benzeyen bu müsabakalarda Anadolu, Suriye, Mısır, Yunanistan ve Sicilya’dan atletler yarışırlardı. Olimpiyatlar ilk kez M.Ö. 776’da başladı. Oyunlar dört yılda bir düzenleniyordu ve Yunan şehir devletlerinin bütünlüğünü sağlamaya yardımcı oluyordu.

zeus heykeli hangi ülkededir

Yunanlılar, Yunanistan’ın batı kıyısında Peloponnesus denen bölgedeki Olimpos’ta Zeus adına bir tapınak yaptırmışlardı. Kutsal oyunlar süresince şehir devletleri arasındaki savaşlar kesiliyor ve oyunlar için Olimpos’a (Olympia) gidecek kişilere güvenli bir geçiş imkânı sağlanıyordu.

zeus heykeli fiyatı

Oyunların yapıldığı yerde bir stadyum ve kutsal bir koruluk vardı. Yunanlılar ilk zamanlarda basit bir yapısı olan tapınağın yerine, zaman içinde oyunların öneminin artmasıyla yeni ve tanrıların kralının adına yaraşır bir tapınak yapmak istediler.

zeus heykeli fiyatı

Bunun için Elisli Libon yeni bir tapınak yapmaya başladı ve M.Ö. 456’da Zeus Tapınağı bitirildi.

Tapınak dikdörtgen bir platform üzerine inşa edilmişti. Binanın yanlarında yer alan 13 adet büyük sütun, tavanı destekliyordu. Her köşede altı adet sütun vardı. Üçgen şeklindeki tavan heykellerle doldurulmuştu. Kolonların üzerindeki pedimentler, Herakles’in heykelleriyle süslüydü. Tapınağın içerisinde tanrıların kralı Zeus’un görkemli bir heykeli yer alıyordu.

rodos heykeli

Heykeli, Atina’daki Parthenon Tapınağı için Athena heykelini yapan Phidias yapmıştır. Heykel tapınağın batı ucuna yerleştirilmişti. Yedi metre genişlikte ve yaklaşık 12 metre yüksekliğindeydi. Zeus, özenle hazırlanmış tahtında oturur şekildeydi. Başı neredeyse tavana değiyordu. Sağ elinde zafer tanrıçası Nike’ı tutuyordu. Sol elindeyse üzerinde çeşitli metallerden kakmalar olan ve üzerinde kartal olan bir hükümdar asası vardı. Altın, abanoz, fil dişinden yapılmış olan ve değerli taşlardan kakmaların bulunduğu Zeus’un oturduğu taht, heykelin kendisinden daha etkileyiciydi. Üzerinde Yunan tanrılarının ve sfenks gibi mistik hayvanların oyma figürleri yer alıyordu.

zeus heykeli hangi ülkededir

Heykelin derisi fil dişinden sakalı, saçları ve elbisesi altındandı. Tasarım, bir ahşap çerçeveye altın ve fil dişi levhaların tutturulmasıyla yapılmıştı. Olimpos’un havası çok fazla nemliydi. Bu yüzden fil dişi levhalar, çatlamaması için tapınağın altındaki özel bir havuzda bulundurulan bir yağla sürekli yağlanıyordu.

statue of zeus

Roma İmparatoru Theodosius I, M.S. 255 yılında bir dinsiz âdeti olduğu gerekçesiyle olimpiyatları durdurdu. Daha sonra zengin Yunanlılar, heykeli Bizans’a taşıdılar. Heykel, M.S. 462 ” Bina cephelerindeki üçgen şeklinde kısım alınık, (e n.) yılında çıkan bir yangında yok oldu. Olimpos’ta 1829’da Fransızlar tarafından burada bulunan bazı heykel parçaları Paris’te Louvre müzesinde sergilenmektedir.

efes’teki artemis tapınağı

Bugün, bölgedeki stadyum restore edilmiştir. Zeus Tapınağı’yla ilgili birkaç sütun haricinde hiçbir şey kalmamıştır. Heykel ise tamamen yok olmuştur ancak o döneme ait bulunan paralar üzerindeki resimlerden, mabedin şekli hakkında ipuçları elde edilebilmiştir.