Yüksek ateş nedir zararlı mıdır nasıl düşürülür

Yüksek ateş nedir zararlı mıdır nasıl düşürülür

Ateş ısıya karşı dayanıksız bazı mikropları öldürür. Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Ateş çok yüksek olmadığı sürece telaşlanmanıza gerek yoktur. Vücudumuzun kendi mücadele kabiliyeti ateşi yok etmeye yönelik en önemli etkendir.

Yüksek ateş nedir

İnsan vücudu, normalde iyi programlanmış bir makine gibi işler. Bu işleyişi bozacak herhangi bir neden bize bazı sinyallerle vücut tarafından bildirilir. Bu sinyaller ortaya yeni durumlarla çıkabildiği gibi bazı organların genel dengesini bozarak da bize gereken uyarıyı yaparlar. Vücudumuzun verdiği sinyallerin başında ateş gelir. Ateş, organizmanın vücut sıcaklığını ayar yetersizliği olmayıp normalden biraz daha yüksek seviyede ayarlanmasıdır.

Yetişkinlerde yüksek ateş nedenleri

Vücuttaki kimyasal ve elektriksel olaylar sonucu onaya çıkan sıcaklığa normal seviye denir, bu insanlarda yaklaşık 37°C’dir. Bu değerden aşağı olan vücut sıcaklığının normale gelmesi için insan titrer yani ister istemez ısı üretir ya da ısı kaybını önlemek amacıyla daha fazla giyinir.

Yüksek ateş kaç derecedir

Örneğin tenis oynadıktan sonra vücut ısınır, normalin üstüne çıkar. Bu durumda terleme ve nemin buharlaşması nedeniyle vücut sıcaklığı azalır. Ancak bazen vücut ısısı normal seviyeyi aşağı halde terlemeye rağmen vücut sıcaklığında azalma görülmez Yanı ateşiniz vardır. Bu durum, bilim adamlarınca henüz tamamen anlaşılmayan bir olaylar dizisinin sonucudur.

Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer

Ateş çok yüksek olmadığı sürece vücudun mücadele kabiliyetine bırakılabilir. Ancak yüksek ateş vücutta kalıcı rahatsızlıklara yol açacağı için düşürme yoluna başvurmak gerekir. Yüksek ateşte beslenme olarak tatlı, tuzlu ve sulu şeylere başvurulur. Bir miktar şeker, organizmanın beyinin tam olarak çalışması için gereklidir. Günde 120 grm şeker ihtiyacı bütün gün yatakta dinlenseniz bile şarttır. Ayrıca yüksek ateş buharlaşmayı arttırmakta ve bu da vücuttan bazı tuzların yok olmasına neden olmaktadır. Harcadığına suyu yerine koymak gerekmektedir.

 sebepsiz ateş yükselmesi

GRIP SIRASINDAKİ YÜKSEK ATEŞ DÜŞÜRÜLMELI Mi?

İlaçlar, virüslere karşı mücadelede etkili değildirler, bu durumda tek yapılacak şey, vücudun direnç gücünün arttırılmasıdır. Bu mücadelede, vücut ateşinin önemi büyüktür. Çünkü, ateş hastalık yapıcı mikroplara karşı vücudun direnç reaksiyonudur.

 

Yetişkinlerde 39 derece ateş tehlikelimi

Ateş, ısıya karşı dayanıksız bazı mikropları öldürür, bağışıklık sistemini harekete geçirir, bazı hormonların salgılanmasını arttırarak, vücudu dışarıdan giren yabancı maddelere karşı savaşa hazırlar.

Çocuklarda ateş kaç derece olmalıdır

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, 39 ve 4O derece ateşin vücudun virüslere karşı savaşımında en etkili ilaç olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacı doktorlara göre; ateş düşürüldüğünde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkıyor. Virüs enfeksiyonunun kökü kazıyacağı yerde, vücudun ateşi düşürülerek hedefi saptırırsa, bu virüsler kaslara gidip orada yuvalanıyor. Virüsün yuvalandığı yerlerden biri de kalp kasıdır. Özellikle, yaşlı kimselerde grip sonrası, kalp krizleri tehlikesi bu nedenle artıyor.

Grip ayrıca beyinde, karaciğerde, böbreklerde de enfeksiyonlara yol açabilir.

Çocuklarda ateşe ne iyi gelir

Grip, bakteriyel süper enfeksiyonların ortaya çıkmasına da sebep olur, örneğin eski bir akciğer iltihabı, kızıl, tüberküloz, zona gibi hastalıklar da, grip sonrasında direnci zayıflamış vücutta, ortaya çıkan hastalıklardır. Bu gibi durumlarda doktorlar antibiyotik kullanımına başvururlar.

Grip sırasında ateşin düşürülmeye çalışılmasının açıklanan sakıncalarına karşın eğer ateş 39-40 derecelerin üzerine çıkarsa ilaç kullanmadan soğuk su kompresleri ile ateşin düşürülmesi gerekir.

Grip, bakteriyel enfeksiyonların ortaya çıkmasına da sebep olur. Örneğin eski bir akciğer iltihabı, kızıl, Tüberküloz, zona gibi hastalıklar da, grip sonrasında direnci zayıflamış vücutta ortaya çıkan hastalıklardır. Bu gibi durumlarda doktorlar antibiyotik kullanımına başvururlar.