Yıldız Nedir?

Yıldız Nedir?

Yıldız, ışık, ısı ve elektromanyetik radyasyonları yaymakta olan ve uzay boşluğunda gruplanmış hâlde çok sayıda bulunan gök cisimleridir. İçindeki reaksiyonlar sayesinde sıcaklığı bulunan ve kor hâlde bulunan yoğun bir gaz kütlesidir. Açık bir havada gökyüzüne bakıldığında görmüş olduğumuz sonsuzluktaki Yıldızlar, sadece bir kısmını oluşturur. Teleskop yardımıyla bakacağımız gökyüzünde görülen tüm Yıldızlar, Samanyolu Galaksisi’ne bağlı olarak varlığını sürdürürler. Uzay boşluğunda birçok galaksi sistemi vardır ve her bir galakside sonsuza yakın yıldız bulunur. Yıldızları gezegenlerden ayıran temel şey, yapısal özellikleridir. Yıldızlar devamlı olarak parlamaktadır fakat gezegenlerin ışığı donuk ve durgundur. Yıldızların parlamasının sebebi, Dünya ile aralarında bulunan mesafe ve atmosferin sahip olduğu yoğunluktur. Yoğunluk, yıldız ve gezegenlerden yayılan ışıkların kırılarak yansımasına neden olur ve bu sayede yıldızlar parlamaktadır.

Uzay bilimciler tarafından, uzaydaki yıldızların mesafelerini anlamak için bir yöntem bulunmuştur. Işık saniyede yaklaşık 300.000 kilometre yol almaktadır. Çeşitli tekniklerle bu bilgi kullanılarak ölçümler yapılmaya çalışılır.

Yıldızlar Renkli Midir?

Sıcaklıklarına bağlı olarak yıldızların renkleri değişmektedir. Bazı yıldızların parlaklığı zaman içerisinde sönebilmektedir. Bazı yıldızların parlaklığı Güneş’ten bile fazladır. Çok parlak olarak göremememizin sebebi ise çok uzak olmalarından dolayıdır. Yıldızlar, uzayda yalnız olabileceği gibi grup hâlinde de bulunabilirler.

Samanyolu’nda dolaşan kızıl cüce yıldızları, en çok bulunan yıldız türüdür ve çok parlak değildir.

Dünya’daki birçok noktaya yerleştirilmiş olan büyük teleskoplar sayesinde, yıldızların gkyüzündeki haritası ve koordinatları izlenmektedir. Yıldızınpozisyonu kontrol edilerek her yıl kontrolü yapılır ve yer değişikliği saptanır.

Yıldız Tayfı Nedir?

Yıldızlardan gelen ışıkların prizmalar aracılığı ile dalga boyuna ayrılması sonucu elde edilen tayflar, yıldız hakkında fiziki özellikleri gösterir. Tayf değişikliğine göre yıldızlar sınıflandırılmıştır. Bunlar:

  • O Yıldız: En mavi renkli olanıdır. Sıcaklığı 35.000 derecedir.
  • B Yıldız: Mavimsi bir beyaz renktedir. Sıcaklığı 25.000 derecedir.
  • A Yıldız: Beyaz renktedir. Tayflarını hidrojen çizgileri oluşturur. Sıcaklığı 10.000 derecedir.
  • F Yıldız: Krem renktedir. Sıcaklığı 7000 derecedir.
  • G Yıldız: Sarı renktedir. Sıcaklığı 5000 derecedir.
  • K Yıldız: Turuncu renktedir. Sıcaklığı 4000 derecedir.
  • M Yıldız: Turuncu ve kırmızı arasında bir renktedir. Sıcaklığı 3200 derecedir.