Yapboz Nedir?

Yapboz Nedir?

yapboz nedirUfak parçalardan oluşan ve birbiriyle tamamlandığında bir resim oluşturan bir tür oyuncak çeşididir. Yapboz, her yaşa hitap edebilecek bir eğlence türüdür. Yapboz, ilk olarak 1760 senesinde, coğrafyacı ve haritacı olan John Spilbury sayesinde hayatımıza girmiştir. Belirli zorluk seviyeleri bulunmaktadır. Bu zorluklar parça sayısına göre ve parçaların büyüklüklerine göre çok farklı çeşitlerde bulmak mevcuttur. Bu yapboz parçalarına ait belirli veya standartlaştırılmış bir şekil yoktur. Yapboz üreten birçok firma bulunmaktadır. Her marka birbirine paralellik göstermez. Firmaların dikkat etmesi gereken noktalar, kesilen parçaların kesim şekli ve kalitesi, Yapboz için kullanılan renklerin canlı olması, yapılan parçanın hiçbir yere uymaması veya yerine tam oturmaması gibi sorunlar yaşanabilir. Üretilen Yapbozlar, renkli olması durumunda daha kolay tamamlanabilir. Tek renk veya siyah beyaz olan yapbozları tamamlamak daha zor olmaktadır.

Büyüme çağındaki çocuklar için zeka geliştirici bir etkendir. Çocukların gelişiminde etkileyici bir faktördür. Birbirlerine tamamlanması gereken parçaları eşleştirmeye çalışan çocuklar, zaman içerisinde pratiklik kazanmaktadır. Yapbozun zorluk derecesi, parça sayısına bağlıdır.

Yapbozun parça sayıları genellikle şu şekildedir:

  • 50
  • 100
  • 150
  • 200
  • 500
  • 1000
  • 2000
  • 3000

Bu parçaların dışında çok daha büyük sayılı yapbozlar bulunmaktadır. Bir yapbozu yapabilmenin en kolay yolu ilk olarak kenarlarından başlamaktır. Kenarları tamamlanan parçalar, devamını sağlamak için oldukça yardımcı olmaktadır. Genellikle en çok zorlanılan kısım, tek renk olan veya tek renge sahip büyük bir nesnenin yapboz içerisinde tamamlanması oldukça zor olabilmektedir. Hele ki büyük parçalı bir yapboz ise, bitirilmesi uzun bir zaman alabilmektedir. Tek renge sahip olan nesneler için, renklerde tonlama mevcutsa bu tonlamaya göre parçalar birleştirilebilir. Eğer bulunması zor oluyorsa, parçaların tek tek denenmesi gerekmektedir.