Xanax Nedir?

Xanax Nedir?

xanax nedirÇok güçlü bir anti-depresan olan Xanax’ın etken maddesi alprazolam’dır. Bulunduğu grubun en etkili ilacı olan Xanax’ın belki de en önemli yan etkisi bağımlılık yapmasıdır. Bir süre kullandıktan sonra bağımlılık haline gelen ve sürekli kullanma isteği uyandıran bu ilaç, mutlaka doktor tarafından, doğru miktar ve doğru doğru teşhis konularak verilmelidir. Depresyon tedavilerinde en çok verilen ilaç olma özelliğine sahiptir. Özellikle ağır depresyonlarda hastalara stresi ve duygu yoğunluğunu azaltmak için Xanax verilmektedir. İlk kez kullanan kişilerde sürekli uyuma isteği uyandırır.

Kişi günlük yaşantısında düşünemez olur, beyninin uyuduğunu hisseder. Yanlış kullanılırsa oldukça tehlikeli bir ilaçtır. Alkol ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullandığınız süre boyunca günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirebilir ve uyanma konusunda da zorluk yaşayabilirsiniz. Yeşil reçete ile satılan bu ilaç psikolojik bozukluğu ilerlemiş kişilere önerilmektedir. Alışkanlık yapıcı bir etken maddesi olduğu için yalnızca doktorun yeşil reçete verdiği hastalar tarafından kullanılmalıdır. Günümüzde ne yazık ki gençlerin önemli bir kısmı, yaşadıkları her duygusal zorluk, stres ya da uykusuzluk durumlarında Xanax kullanımına başvurabiliyor. Peki, Xanax hangi durumlarda kullanılmalıdır?

Panik bozukluklar, klinik depresyon, reaktif depresyon, nörotik depresyon, endişe ve gerglinlik ve bunlara bağlı olarak uykuda zorluk gibi durumlarda, doktorun önerdiği miktar ve kullanım sıklığıyla kullanılmalıdır. Dolayısıyla kendi kafanıza göre kullanabileceğiniz bir ilaç değildir. Ayrıca ilaç mutlaka belirtilen süre boyunca kullanılmalı, doktorun belirttiği zamanda bırakılmalıdır. Xanax’ın ani olarak bırakılması durumunda kişide terleme, kusma, uykusuzluk, karın ağrısı, kramp, disfori gibi durumlar görülebilir. Peki, kimler Xanax kullanmamalıdır? Özellikle gebelik döneminde etken maddesi oldukça güçlü olduğundan bu ilacın kullanımı önerilmez. Onun dışında böbrek yetmezliği ya da karaciğer yetmezliği olan kişiler, solunum rahatsızlığı olanlar, glokom yani göz tansiyonu olanlar, alkol bağımlıları ya da intihar etmeyi aklına getiren kişiler tarafından kullanılması önerilmemektedir.