VPN Nedir? Kurulumu nasıl yapılır?

VPN Nedir? Kurulumu nasıl yapılır?

vpn-nedir-kurulumu-nasil-yaplir

VPN, Türkiye’de sıklıkla yaşanan internet sitelerine olan erişimin kısıtlanması durumunun her olduğunda sıklıkla gündeme geliyor. Bu kez, geçtiğimiz gün İstanbul Atatürk Havaalanı’nda yaşanan canlı bomba eylemi sebebiyle gerçekleşen internet sitelerine erişimin kısıtlanmasıyla tekrar gündeme geldi. Peki VPN nedir? VPN ne anlama geliyor? VPN ne işe yarıyor? VPN hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

VPN Nedir?

Açılımı, Virtual Private Network olan VPN, Sanal Özel Ağ’ın kısaltılmasıdır.

Erişimi engellenen bazı internet sitelerine uzaktan erişimi saplayan VPN, sanal bir ağ oluşturması sebebiyle ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi görünür. Bu sayede bulunduğunuz bölgede erişimi engellenmiş olan web sitelerine erişimi sağlar.

Kısa anlatımıyla VPN, internet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan bir bağlantı çeşididir. Peki bu nasıl olur?

VPN ile sanal ağa nasıl bağlanılır?

VPN istemcisi, TCP/IP (tünel protokolleri) tabanlı sanal bir bağlantı noktasına sanal bir arama gerçekleştirir. İnternet üzerinden bağlantı kurmak istediği kaynakla sanal bir noktadan noktaya bağlantı kurar, kaynak ya da uzaktan erişime geçmek istediği sunucu kimlik bilgilerini kontrol eder ve doğruladıktan sonra VPN istemcisiyle uzaktan erişime geçtiği sunucuyla veri akışı gerçekleşir.

Veriler, akı sırasında noktadan noktaya bağlantı gibi üst bilgi kullanılarak kapsüllenir. Üst bilgi verilerin bitiş noktasına erişimleri için paylaşılan veya ortak ağ üzerinden yönlendirme bilgileri sağlar. Özel ağ bağlantısını taklit etmek için transfer edilen veriler şifrelenir. Bu sayede ortak ağ üzerinden başka kimse tarafından ele geçirilen veriler elde edilemez.

VPN nasıl kullanılır?

VPN hizmeti bir çok farklı yöntem ile kullanılabilmektedir. Bunlardan ilki, ücretli abonelik ile bilgisayara kurulan bir program aracılığıyla kullanıma imkan verir. Diğeri, İnternet üzerinden link bazında giriş için kullanılmaktadır.

Bir diğer yöntem ise; Google Chrome kullanan kullanıcılara özel, Chrome Mağazasından edinilen VPN eklentisi ile daha pratik bir şekilde VPN hizmeti kullanılmaktadır.