Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nedir?

Vegan Nedir? Vegan Beslenme Nedir?

vegan

Son günlerde gündeme gelen Vegan, en çok konuşulan ve merak edilenler arasında yerini aldı. Peki Vegan nedir? Vegan beslenme nedir? Vegan kişiler nasıl beslenir? Vegan, Veganlık hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Vegan Nedir?

Vegan, bir beslenme türü ve yaşam biçimi diyebiliriz. Veganlık yada Veganizm, çeşitli nedenlerden dolayı hayvansal gıdalarla beslenmeyi reddetme anlamına  gelmekte ve bu şekilde beslenen kişileri tabir etmek için kullanılmaktadır.

Veganlar için sıkı vejetaryan diyebiliriz. Zira Vegan’lar hayvansal gıdaların yanı sıra hayvan kökenli tüm gıdaları yemeyi, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen giyecekleri giymeyi ve diğer tüm hayvansal yan ürünleri tüketmeyi reddediyorlar.

1944 yılında kurulan The Vegan Society’nin kurucularından Donald Watso Veganlığı şu şekilde tanımlıyor:

“Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür.”

En basit anlatımıyla Veganlık, hayvan kullanımını ve hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi reddetmektir.

Veganlar, hayvanlardan türetilen, dolayısıyla üretilmesi için hayvanların kullanıldığı yiyecek ürünlerini tüketmediği gibi, yapımında deri, kürk, kemik, jelatin, yün (koyun yünü, kaşmir, angora), ipek gibi hayvansal maddelerin kullanıldığı yiyecek dışı maddeleri de kullanmaz, giyimlerinde pamuk ve keten gibi bitkisel ya da akrilik gibi sentetik kumaşları kullanırlar. Ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen ve lanolin, propolis gibi hayvansal ürünler içeren kozmetik ve ev temizliği ürünleri de bunlara dahildir.

Bunun yanı sıra Veganlar, hayvanların kullanıldığı sirk, boğa güreşi, hayvanat bahçesi, at yarışı vs. gibi eğlence ve etkinliklere kesinlikle katılmazlar.

Veganlığın yaygınlaşması sonucu büyük metropollerde artık sadece vegan yemekler sunan restoranlar da bulunmaktadır. Ayrıca vegan süpermarketler açılmaktadır.

Beslenme uzmanı Winston Craig ise vegan beslenme biçiminin diyet lifi, magnezyum, folik asit, C vitamini, E vitamini, demir ve fitokimyasal maddeler açısından zengin olduğunu, bununla birlikte, kalori, doymuş yağ, kolestrol, uzun zincirli Omega 3 yaş asitleri, D vitamini, kalsiyum, çinko ve B12 vitamini açısındansa zayıf olduğunu bulgulamıştır. Peki Veganlar nasıl beslenir?

Veganlar nasıl beslenir?

Vegan beslenme; sebzeler, baklagiller, mercimekler, meyveler, tahıllar, kuruyemişler ve mantarları içermektedir.

Bunların yanı sıra Çiğ Beslenme akımına dahil olan bir bitkisel beslenme çeşidi de Pişirmeksizin Vegan, İngilizce, Raw Veganism adı verilen şeklidir.

Bu yaklaşımı uygulayanlar ateşin bile insanın evriminde göresi yeni bir gelişme olduğu, ve insan bünyesinin bu göresi kısa süre içinde pişirilerek yenen gıdalara da tam evrimsel uyum sağlayamayacağı, dolayısıyla çiğ yenilebilen doğal gıdalardan başka her gıdanın bir sağlık riski olduğunu varsayarlar. Bu yaklaşım bilimsel araştırmalara konu olmuş ama henüz tüm boyutları anlaşılmamıştır.