Tüp bebek nedir? Yardımcı üreme teknikleri nedir?

Tüp bebek nedir? Yardımcı üreme teknikleri nedir?

Tüp bebek nedir? Yardımcı üreme teknikleri nedir? teknolininde gelişmesi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babanın imdadına yetişen tüp bebek sistemi nedir

Kısırlık tedavileri aslında yukarıda bildirilen sıralamada uygulanmalıdır. Ancak bazen yapılan ön tetkikler sırasında elde edilen sonuçlarda kadının bu konuda çok fazla zaman geçirmemesi gerektiği doğrultusunda sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle kadının yaşı bu konuda çok önem kazanmaktadır. Gebelik oranları 35 yaşın üzerine çıkıldığında giderek azalmakta ve 4O yaşın üzerinde yüzde 10’ların altına düşmektedir. Ovulasyon indüksiyonu: Hormonal olarak yumurtalıkların uyarılması için yapılan tedavilerdir. Özellikle aşılama veya tüp bebek veya mikronjeksiyon uygulaması yapılacak olan olgularda birden fazla oosit elde edebilmek için yapılan tedavilerdir.

Özellikle adet düzensizlikleri veya yumurtlama problemi olanlarda yapılacak yumurtlatma tedavileri ile gebelik elde etmek mümkündür. Bu tedaviler ağızdan alınan ilaçlarla olabileceği gibi daha ileri evrelerde enjektabl uygulamalar ile de yapılmaktadır.

Aşılama (lntrauterin inseminasyon)

Yumurtlatma tedavisine ek olarak gebelik şansım arttırmak için aşılama yapılmalıdır. Çok çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Özellikle androlojik faktörlü olgularda sperm parametreleri yıkama işlemi sonrası Smilyon/ml üzerinde ise aşılama yapılabilir. Aşılama ile yumurtlama tedavisi sonrasında hastanın eşinden alınan ve yıkama işlemi sonrası elde edilen spermler ince bir kateter yardımı ile direkt rahim içerisine verilir. Ağrısız, anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir.

Tüp Bebek

1978 yılında ilk tüp bebek Louisa Brown’un dünyaya gelmesi kısırlık konusunda bir çığır açmıştır, ilk zamanlarda sadece tüpleri kapalı olan kadınlarda uygulanan tüp bebek tedavisi günümüzde farklı sebeplerle kullanım alanı bulmaktadır. Aşılamaya göre farkı sperm ve oositin vücut dışına alınarak burada döllendikten sonra bölünme safhalarında uterusa transfer edilmesidir.

Tüp bebeğin. aşılamaya göre farkı sperm ve oositli vücut dışına alınarak burada döllendikten sonra bölünme safhalarında uterusa transfer edilmesidir.