Tonik Nedir?

Tonik Nedir?

Günlük cilt bakımında 3 temel malzemeden biri olan tonik; yüz temizleyici jel ya da köpük sonrası ciltte kalan kir ve diğer kalıntıları temizlemek, açılan gözenekleri sıkılaştırmak, ciltte parlamayı önlemek amacıyla kullanılır. Cilt temizliğinin önemli bir adımıdır. Alkol ve su ile hazırlanan özel bir solüsyon olan tonik, evde doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz bir sudur. Yüz temizleme jeli ile cildinizi temizledikten sonra bile, ciltte makyaj, kir ve bazı kalıntılar kalır.

Bunları ciltten arındırmanız için toniğe ihtiyacınız olacak. Siz yüz yıkama jeli ya da köpüğü ile cildinizi tamamen temizlediğinizi ve kirden arındırdığınızı sansanız bile bazı erimeyen maddeler kalır. Tonik ise gözeneklerde kalan kiri ve diğer kalıntıları temizler, gözenekleri sıkılaştırır. Ciltte ölü hücre artıkları, makyaj sonrası kalıntılar, sabun artıkları kalır. İşte tonik, tüm bu kalıntıları temizleyerek cilt yüzeyinden arındırır. Tonik ayrıca, yağlı ciltlerin en büyük problemi olan gün içinde parlamaları önler. Cildin sebum dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Kir ve kalıntılardan arınmayan bir ciltte sivilce ve siyah nokta problemleri olur. Siyah noktalar da zaman içinde akne oluşumuna neden olur. Bunların oluşumunu önlemek için, toniği, günlük cilt bakımınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Eczane ve kozmetik marketlerde bulabileceğiniz toniği dilerseniz evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Pratik bir doğal malzeme arıyorsanız, doğal maden suyu ya da gül suyu kullanabilirsiniz. Ama seçeceğiniz gül suyunun doğal ve organik olmasına özen gösterin. Evde doğal tonik hazırlamak istiyorsanız, şu tarifleri deneyebilirsiniz.

  • Türk kahvesini bir kaseye alıp içerisine 1 yemek kaşığı su ve birkaç damla limon suyu ilave edin. Bu karışım, cildinize hem tonik hem de peeling işlevi uygulayacaktır.
  • E vitamini içeren elma sirkesi de cilt için iyi bir toniktir. Yoğun bir kokusu olduğu için, sabah değil akşam uygulamanızı öneriyoruz.
  • Maden suyu ile gül suyunu karıştırarak biraz sulandırıp pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz.