Telefon Şehir Kodları Nasıl Belirleniyor?

Kolay Çevrilebilen Kodlar

Telefon şehir kodlarının belirlenmesindeki kriter kadranlı yani çevirmeli telefonlar baz alınarak yapılmıştır. Çevirmeli telefonlar günümüzde tercih edilmeyip bunların yerini tuşlu telefonlar alsa da şehirlere telefon kodları verilirken dikkat edilen nokta; kodun çevirmeli bir telefonda ne kadar sürede çevrilebileceğidir. Takdir edersiniz ki 212’yi çevirmek 989’u çevirmeye göre oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Bu nedenle nüfusu, dolayısıyla telefon kullananların sayısının çok olduğu şehirlere santrallerin minimum düzeyde meşgul olması için kısa sürede kolayca çevrilebilen kodlar verilir.

ABD’nin en kalabalık şehri New York ve Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’un telefon kodlarının 212 olması bu yüzden hiç de tesadüf değildir. Aynı şekilde Ankara ve Chichago’nun da telefon kodları 312’dir.

Yakın Şehirlere Benzemeyen Kodlar

Şehirlere telefon kodu verilirken dikkat edilen diğer bir kriter ise şehirlerin çoğalmasıyla belirlendi.  Komşu şehirlerin telefon kodlarının karışmaması için farklı telefon kodları verilmeye başlandı. New York’ta karışmayı önlemek için şehrin ikinci bölümüne 212’den çok farklı bir kod olan 718 kodu verilmiş. İstanbul’da ise durum biraz daha karışık. Avrupa yakasının telefon kodu 212 ile Anadolu yakasının kodu 216 birbirine çok benzediği için bazılarınca sıklıkla karıştırılmakta.