Takvim Nedir? Miladi Takvim

Takvim Nedir?

Mısır Takvimi

Tarihte ilk olarak Sümerler Ay’ı izleyerek bir Takvim oluşturmuşlardır. Birbirini takip eden iki dolunay arasında bulunan zamanı gözlemleyip 29.5 günlük bir dönem baz alınmıştır. Bu bilgiye göre 354 günlük bir Ay yılı veya bir diğer bilinen adıyla Kamer yılını oluşturmuşlardır. Çoğu şeyin ilki olduğu gibi Güneş yılına bağlı olarak geliştirilen takvim de Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Mısır’da takvim yapılandırması, Nil Nehri’nin taşkınlığını incelemekle ortaya çıkarıldı. Gece gökyüzünde en parlak yıldız, Nil Nehri’nin taşmasından önce güneşin doğuşundan önce parlamaktaydı. Bu en parlak yıldıza ise Sirius adı verildi. Bu yüzden Mısırlılar takvim yapılandırmasını bu olayın ilgilenilmesiyle yapılandırmaya başladılar.

Modern olarak kullanılmak üzere oluşturulan Takvim ise 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Takvimin kullanılma amacı sistematik bir düzen sağlamaktır. Zamanı belirli parçalara bölerek belirli bir düzen şeklinde gösterilmesidir. Takvim sayesinde sosyal, dini, ticari veya idari amaçla, Dünya genelinde ortak bir ağ oluşturulmaktadır.

Takvim için belirlenen süreler, genellikle astronomik olaylar döngüsünde oluşturulmaktadır ya da bunların yerine toplumu etkileyecek belirli olaylar için düzenlenebilir. Bunlar örneğin;

  • Suların yükselmesi
  • Hasat zamanı
  • Suların çekilmesi

Çoğu uygarlık, kendi yapılarına göre bir takvim yapısı oluşturmuştur. Türklere ait en eski olarak 12 Hayvanlı Türk Takvimi bilinmektedir.

Dünya üzerinde yaygın olarak iki tip takvim kullanılmaktadır. Bunlar Hicri takvim ve Miladi takvimdir.

  • Hicri Takvim: Hz. Muhammed’in 622 yılında Mekke’den Medine’ye yaptığı göçü başlangıç kabul eder. Ay yılına göre hazırlanmış bir takvimdir.

Miladı Takvim: Hz. İsa’nın doğumunu sıfır yani başlangıç kabul eder. Güneş yılına göre hazırlanmış bir takvimdir. Ülkemizde kullanılan takvim türüdür. Aynı zamanda genel olarak kabul edilen ve kullanılan takvim türüdür.

Miladi Takvim
Miladi Takvim