Süt nedir yoğurt nasıl tüketilmelidir?

Süt nedir yoğurt nasıl tüketilmelidir?

Süt nedir yoğurt nasıl tüketilmelidir?

2 yaşına kadar bebek için gerekli olan yegâne besin anne sütüdür. İnsan, 2 yaşından sonra midesindeki süt hazım sistemini kaybeder. Artık süt, sütün kendi içindeki mikroplar ve bağırsakta yaşayan mikropların yardımıyla sindirilir. İnek sütü dâhil bütün hayvanların sütü Sağıldıktan hemen sonra ılıkken tüketilebilir. Çünkü süt, yeni sağıldığında, sindirimi kolaylaştıran mikroplar ve enzimler içerir. Sağıldıktan sonra bekletilen sütte üreyen zararlı mikroplar sütü zararlı hale getireceği için kaynatılması gerekir. Fakat kaynatıldığında hazmı zorlaşır. Çünkü sütün hazmını kolaylaştıran enzim ve mikroplar 43-54 derecede ölür. Ancak günümüzde sağlıklı insan kalmadığı gibi hayvanlar da genellikle sağlıksız olduğu için sütü kaynatmak gerekir.

Süt zararlımıdır?

Antibiyotik tedavisi görenlerde zararlı mikroplarla birlikte bağırsaklardaki mikroplar da yok edildiği için, süt hazım olunmaz, aşırı balgam birikimine ve kireçlenmeye,bunun sonucunda da kemik erimesine,karaciğer, dalak ve damarlarda tıkanıklığa,katarakta, safra kesesi ve böbrek taşlarına; diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir (özellikle kan grubu “0” ve “A” olanlar için).

Farklı ineklerden sağılarak karıştırılan, pastörize edilen süt ancak kaynatılarak, zencefil ile ve biraz ılıklaşınca bal ile karıştırılarak içilebilir. Sütlü tatlıların üzerine serpilen zencefil veya tarçın sütün hazmını kolaylaştırır.

Süt nasıl içilmelidir?

Süt içecek değil, yemektir. Onun için küçük yudumlarla, ağızda bekleterek içmek gerekir. Süt içtikten sonra hızlı hareket etmek, uyumak veya bir şey yemek böbrek ve mesane taşlarına sebep olur. (Özellikle kan grubu ”0″ ve ”A” olanlar için)

Karışık ve pastörize süt tüketmenin en iyi yolu yoğurt yapmaktır.

Her ineğin sütü farklıdır

Eski âlimler sütün yapısının, hayvanın rengine, boyuna, vücut yapısına, zayıf ya da şişman veya etinin sert ya da yumuşak oluşuna, diğer bir deyişle mizacına göre değiştiğini bilirlerdi. Yani sütün özelliği, hayvanın mizacı ile yakından bağlantılıdır. İnsanlarda ve bitkilerde olduğu gibi hayvanlarda da 4 farklı mizaç vardır. (İnsanlarda 4 mizaç ayrımına en uygun ayrım, 4 farklı kan grubudur.) Bu yüzden herkes, her ineğin sütünü içemez. Ancak kendi mizacı ile aynı mizaca sahip ineğin sütünü tüketebilir. Bu, tıpkı annenin sütünün nadiren çocuğuna uymaması gibidir. Bu yüzden bir ülkeye ait olan hayvan türünü başka bir ülkeden getirilen hayvan türüyle değiştirmek veya farklı ineklerden sağılan sütü karıştırarak tüketmek sağlıklı değildir.

Sütün zararları nelerdir?

Süt faydaları nelerdir? Süt içmenin faydaları nelerdir? Sütün zararları maddeler halinde. Süt boy uzatır mı? Sütün çocuğa faydaları saymakla bitmez. Yetişkinlerde fazla süt içmenin zararları var mıdır?

Toplumumuzda, Peygamberimizin (sav.) “Süt için!” emri yaygın olarak bilinmektedir. Fakat Peygamberimiz (s.a.v.) bunu, ömründe hiç suni yem yemeyen, tek deve, tek koyun, tek keçiden veya tek inekten yeni sağılmış sütü içen ve hayatında hiç antibiyotik almamış insanlar için buyurmuştur. Günümüzde hiç antibiyotik kullanmamış kimse bulunmadığı gibi, doğal beslenen hayvandan yeni sağılmış sütün tadını bilen de yoktur.

Süt üretimini artırmak için ineklere verilen büyüme hormonu, insandaki büyüme faktörünü (ICF-1) arttırabilir. Büyüme faktörü, hemen hemen bütün dokularda hücre üremesini kontrolsüz bir şekilde artırarak kansere neden olabilir.

Süt ve bal karışımı

Doğal taze sütü balla içmek rengi güzelleştirir, kilo aldırır. Ballı süt, yaşlı insanların kuru ve soğuk mizacına iyi gelir. Kuruluğu azaltır, soğukluğu dengeler.

Tümör ve kansere,karaciğer, dalak, böbrek ve deri hastalıklarına,baş ağrısı, kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi hastalıklara süt zararlıdır. Bu hastalıklar için yalnız deve sütü faydalıdır.

Evde mayalanan doğal yoğurt

Açık ateşi düşürür. Soğan da katılırsa enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.

Kaymağını alıp yoğurdu kaynatarak içmek ishali, hatta kanlı ishali dahi durdurur.

Yağlı yoğurt yeni yanıkta, özellikle güneş yanığında ağrıyı dindirir Ve kısa zamanda iyileşmesini sağlar.

Yoğurt suyu kanı temizler, karaciğer ve dalaktaki tıkanıklığı açar, böbrek taşlarını eritir ve sarılığa iyi gelir.

Haricen kullanılan yoğurt suyu yaraları temizler ve kapatır, çilleri yok eder, uçuğu kısa zamanda iyileştirir.

Aç karnına yoğurt suyu içmek gazı giderir, bağırsaklardaki mikroflorayı zenginleştirir.

Aşırı zayıf olanlar için güne yoğurt suyuyla başlamak, kanı temizler, sıcak safrayı soğutur. Dalak ve bağırsakları rahatlatır, hazmı kolaylaştırarak kilo almaya yardımcı olur.

Yoğurt suyu zararlımıdır?

Yoğurt suyu ile yıkanan saçlar parlar ve çabuk uzar. Peynir yapılırken sütün suyu ayrıştığı için süt ürünleri içinde sindirimi en ağır olandır. Kaybedilen yeşil suyu kompanse etmek için hafif su içeren sebzelerle ve salatayla yemek peynirin hazmını kolaylaştırır. Eski hekimler, ”Peyniri yalnız yemek hastalık verir, lakin cevizle birleştirene şifa vardır“, demişlerdir. Koruyucu madde katılan peynirin hazmı da uzun ömürlü sütün hazmı gibi ağır olur. Peynirin fazlası vücutta kireçlenme, böbrek ve mesanede taş, damarlarda tıkanıklık ve kemik erimesi yapar. Taze kaşar ve krem peynirin hazmı ağırdır.

Küflü peynir

O grubu olanlar daha önce yememiş olsalar da küflü peyniri severler. Bunun sebebi kan grubu “0” olanların peyniri hazmetmekte zorlanmasıdır. Küflü peynirde oluşan mikroorganizmalar, peynirin hazmını kolaylaştırır.

Kan grubu “0″ olanlar haftada 2-3 defadan ve 30-50 gramdan fazla peynir tüketmemelidir.

Tereyağ mide ve bağırsakları rahatlatır, vücudu kuvvetlendirir. Eski zamanlardan beri merhem ve ilaç hazırlamada kullanılır.

Kan grubu ”0″ ya da “B” olan sağlıklı insanlar haftada 3-5 defa tereyağı tüketebilir. Ancak kan grubu “A” ve “AB” olanlar tereyağı hazmetmekte zorlanır. Hazmedilemeyen tereyağı kalıntıları sivilce, çıban ve damar tıkanıklığına yol açar. Nüfusunun büyük çoğunluğu ”A” grubu olan Tibet’te halk tereyağı küflendirerek yer. Peynir gibi, tereyağın da, küflendikten sonra hazmı kolaylaşır.