Stalk NEDİR? Stalk ne demek?

Stalk NEDİR? Stalk ne demek?

stalk-nedir

Hiç ayrıldığınız sevgilinizi sosyal medya’dan takip ettiğiniz oldu mu? Yada küstüğünüz bir arkadaşınızı veya düşmanınız, kıskandığınız birini Sosyal Medya üzerinde takip ediyor musunuz? Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa ve bu durum saplantı halini aldıysa yazımızı mutlaka okumanızı öneririm.

Stalk Nedir? Stalker Nedir?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve sosyal medya’da sıklıkla geçen bir kelime olan Stalk; sosyal medya aracılığı ile birisi hakkında karşı tarafa hissettirmeden bilgi toplama, araştırma ve bu işi takıntı haline getirme anlamına gelmektedir.

Bu eylemi yapan kişilere de Stalker denmektedir.

Günümüzde insanlar merak ettikleri kişiler hakkında sosyal medya aracılığı ile bilgi topluyor, her gün, her saat hatta her an acaba bugün ne paylaşmış diye profilini ziyaret ediyor ve karşı tarafa hissettirmeden hakkında bilgi topluyor. Bu durum öyle bir hal alıyor ki kişi farkında olmadan bu durumu takıntı haline getiriyor ve bilgisayarın başına geçtiğinde ilk işi takip ettiği kişinin profiline girmek oluyor. İşte bu duruma dijital dünyada “Stalker” adı veriliyor.

Bir de dijital dünyada kullanılan “Stalking” diye bir tabir var. Bu tabir ise, yine sosyal medya üzerinden yapılan taciz anlamını taşıyor.

Günlük hayatımızda hepimizin başına gelebilecek bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. Hatta kişi profilimizi öyle sıklıkla ziyaret ediyor ki, artık sistem kesin bu kişiyi tanıyordur diyerek araştırılan kişinin önüne “Tanıyor olabileceğin kişiler” olarak sunuyor.

Stalker, zaten adından da anlaşılacağı gibi Sosyal Taciz, internet ve sosyal medya kaynakları kullanılarak yapılan bir eylemdir ve dünya üzerinde birçok kişinin canını yakmış durumdadır.

Sosyal ağların istatistiklerine göre sosyal taciz sorunun en çok görüldüğü sosyal ağlar:

%16 Facebook
%3 Twitter
%1.5 YouTube

Stalker’lar, yani sosyal tacizciler, internet aracılığı ile bir kişinin Facebook durum güncellemelerini, attığı tweetleri, yaptığı check-in’leri, Instagram fotoğrafları, Pinterest pin’leri gibi birçok şeyi takip edebilirler. Bunun için biraz bilgisayar bilgisi ve biraz sabır yeterli.

Ayrıca bu şekilde elde edilen verilerle internet üzerinden şahsı küçük düşürecek paylaşımlarda bulunarak şantaj yapılması muhtemel.

Örneğin; bir sosyal tacizci öğle yemeği için gittiği bir cafede sizinle karşılaşabilir ve siz eğer sosyal medya kullanıyorsanız ve de Foursquare’da check-in yaptıysanız artık sizin hakkınızda çoğu bilgiye sahiptir. Zira Foursquare ile bağlantılı olan hesaplarınıza erişmesi çok kolay.

Bu kişi, Facebook hesaplarınıza girebilir, nerede çalıştığınızı, nerede okuduğunuzu ve neler yaptığınızı kolaylıkla öğrenebilir.

Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı daha bilinçli ve dikkatli kullanmanızı öneririz. Ayrıca paylaşımlarınızın sadece arkadaşlarınıza açık olmasında fayda var. Gizlilik ayarlarınızı bir kez daha kontrol edin.