Sorbe nedir?

Sorbe nedir?

Bir dondurma görüntüsüne sahip olan Sorbe, dondurmadan farklı olarak yumurta ve süt kullanılmadan sadece meyve suyu ve meyve püresi ile yapılan son derece hafif ve lezzetli bir yaz tatlıdır.

Sorbe sözcüğünün kökeni, tatlı içki anlamına gelen Türkçe de “şerbet”, Arapça “şarap”tan gelmektedir.

İlk kez Çinliler keşfetti!

İlk olarak Çinlilerin keşfettiği Sorbe, ana malzeme olarak meyve ve meyve suyu kullanılmasından dolayı oldukça hafif ve besleyicidir. İdeal bir yaz tatlısı diyebiliriz.

Sıcak yaz günlerinde tüketilen Sorbe’yi serinletici özelliği sayesinde özellikle Ramazan ayında mutlaka tüketmenizi öneririz.

Dondurmadan farkı ne?

İlk bakışta dondurma gibi görünse de Sorbe’yi dondurmadan ayıran pek çok özellik vardır.

İlk olarak dondurmada olduğu gibi süt ve yumurta kesinlikle kullanılmamaktadır. Ana malzemesi meyve püresi ve meyve suyudur. Bu ana malzemeye şeker ve su ile hazırlanan bir şurup eklenmektedir. Sorbe’nin dondurmaya oranla daha gevşek ve buzlu kristalize yapıya sahip olmasının nedeni budur.

Arzu edilirse lezzeti çeşitlendirmek için içerisine; şampanya, likör, meyve çayı veya çeşitli aromalar da kullanılabilir.

Hazırlanan ve dondurucuya konan Sorbe, servis edilmeden önce çırpılabilir.

Sunumu

Genellikle cup veya yüksek ayaklı kadehler içerisinde servis edilen Sorbe, içerisine konan malzeme ile uyumlu soslar ile sunulabilir.

Ayrıca arzuya göre Sorbe kaba konmadan önce dibine, üzüm, fıstık veya fındık gibi kuru yemişler de konabilmektedir.

Sorbe’nin Tarihçesi

Sorbe’yi ilk kez Çinliler bulmuştur ve daha sonra Perslere ve Araplara öğretmişlerdir. Araplarla yoğun ilişki içinde olan İtalyanlar aracılığıyla da tüm Avrupa ya yayılmıştır.

Günümüzde yaygın olarak yemeklerden sonra tüketilen Sorbe, içerisinde alkol katılarak şık bir davet ikramı haline gelir.