Soğan Tozu Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Soğan Tozu Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Soğanın kurutularak kuruyan soğanın toz haline getirilmesi ile soğan tozu elde edilir.  Soğan yapısı gereği %90 oranında su barındırmaktadır.Toz haline getirilecek soğanlar kurutulunca ağırlıklarının ve hacimlerinden çok fazla fire vermektedir. Kurutulan 12-13 kg soğandan 1 kg soğan tozu elde edilmektedir. Kurutma işlemi ile soğan içindeki suyun büyük bir bölümü buharlaşarak soğandan ayrılmaktadır. Geriye kalan kuru soğanın besin değeri çok yüksektir. Kuru soğan özellikle aroma, vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ bakımından çok zengin hale gelmetedir.

Soğan Tozu Nerelerde Kullanılır?

Soğan tozu aroma bakımından çok zengindir. O nedenle başta aroma ihtiyacı olan bütün gıda maddelerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Endüstriyel bir ürün olan soğan tozu aroma artırıcı, tat verici olarak geniş bir alanda kullanım alanına sahiptir.

Toz haline getirilecek soğanlar özenle seçildikten sonra temizleme işlemine geçilir. Vitamin, mineral ve aroması kaybolmadan belirli bir ısı derecesinde ve sürede kurutulur. Özel bir değirmende hiç bir katkı maddesi eklenmeden özenle öğütülüp toz halini getirilir.

Soğan tozunun kullanım alanları;

Soğan tozu  başta hamur işleri olmak üzere bir çok gıdanın hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Soğan tozu kullanılan yerler: ekmek, mantı,makarna, pizza, poğaça, vs hamur işleri.  Çorba, sos, et – balık – tavuk – sebze yemekleri başta olmak üzere birçok yemekte aroma ve tat vermesi için rahatlıkla kullanılmaktadır.

Çiğ köfte, inegöl köfte, tükürük köfte gibi köfte çeşitlerinde tercih edilen aroma ve tat vericidir.

Soğan tadı ve aroması yemeklere tat ve lezzet katmaktadır o nedenle soğan tadının ve aromasının istendiği her yerde rahtlıkla kullanılabilir. 

Soğan tozu nasıl kullanılır?

Soğan tozu suya karıştırılıp kullanılabildiği gibi çorbaların içine katılabilir. Yapılan hamurun içine katılabilinir.

Hiç Bir katkısı maddesi ve Glüten içermez.

Soğan tozu suya karıştırılıp kullanılabilir. 

Soğan Tozunun Faydaları: İdrar söktürücüdür. Vücutta birikmiş suyun ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Kandaki şeker seviyesini düşürür.