Snapchat nedir? Nasıl kullanılır?

Snapchat nedir? Nasıl kullanılır?

Son günlerde özellikle genç nesil tarafından aktif olarak kullanılan popüler bir mesajlaşma uygulamasıdır.

Fotoğraflı mesajlaşma uygulaması olan Snapchat, sahip olduğu bir özelliği ile diğer mesajlaşma uygulamalarından oldukça farklılık gösteriyor. Peki Snapchat’i diğer mesajlaşma uygulamalarından ayıran özellik nedir?

Snapchat uygulamasında, mesajınız yani “Snap”iniz, sizin belirleyeceğiniz süreden sonra yok oluyor, hatta Snapchat sunucularından siliniyor.

Yayınlandığı ilk günden bu yana başarılı bir ivme kazanan Snapchat de bugün günde 700 milyon fotoğraf ve videodan fazlası yayınlanıyor.

Snapchat nasıl kullanılır?

Öncelikle telefonunuzun işletim sistemine göre Snapchat uygulamasını mobil cihazınıza indirin. Yani telefonunuz Android ise Android uygulamasını, telefonunuz iPhone ise (iOS) iOS uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz.

Daha sonra bir hesap açarak kaydolmalı ve profilinizi oluşturmalısınız. Profilinizi oluşturduktan sonra uygulama sizin rehberinizi tarayacak ve rehberinizde bulunan Snapchat kullanıcılarını tespit ederek size önerecektir. Size düşen sadece arkadaşlarınız ile bağlantı kurmak.

BU aşamayı da geçtikten sonra artık fotoğraf çekebilir, video kaydı yapabilir ve bu kayıtlarınızı (Snap’lerinizi) yayınlayabilirsiniz.

Arzu ederseniz Snap’lerinizin üzerine yazı yazabilirsiniz. Bunun için fotoğrafın herhangi bir kısmına dokunun ve yazın. Bittiği zaman fotoğrafın herhangi bir yerine dokunarak klavyeyi kaldırın ve yazıyı istediğiniz konuma sürükleyin.

Sağ üstteki kalem simgesine dokunarak fotoğraf üzerinde çizim yapabilirsiniz. Çizimi göndermeden vazgeçmek için sol üstteki simgeye dokunun.

Ayrıca Sanp’lerinizin karşı tarafa kaç saniyede gideceğini de ayarlamanız mümkün. Bu ayarı da yapabilmek için de sol alttaki sayı simgesine dokunmanız yeterli olacaktır.

Göndermek istediğiniz kişilerin yanındaki kutucuğa dokunun ve sağ alttaki simgeye tekrar dokunarak gönderin.

Snapchat’in bir diğer özelliği ise; Snapchat Stories.

Snapchat Story, tüm arkadaşlarınızla paylaştığınız, 24 saat içinde sınırsız sayıda görüntülenen bir Snap’tir. Bir Snap’i Story olarak göndermek için alt tarafta, ortada olan simgeye dokunun. Snap’i Story olarak göndermek isteyip istemediğiniz sorulacak. Arkadaşlarınızın Story’lerine ulaşmak için, yanında daire görünen arkadaşlarınızın isminin üzerine dokunmanız yeterli olacaktır.

İyi eğlenceler!