Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen Doğum, normal olarak gerçekleşemeyen doğumlarda cerrahi bir operasyonla karın ve râhim kesilerek gerçekleştirilen bir doğum çeşididir. Alman bir jinekolog olan Ferninand Adolf Kehrer tarafından 1881 yılında ilk Sezaryen Doğum gerçekleştirilmiştir

Sezaryen Doğum, genellikle normal doğumun gerçekleşmesi hâlinde anneye veya bebeğe sağlık açısından zarar gelmemesi adına yapılmaktadır. Son zamanlarda kolaylık sağladığı gerekçeleri ile Sezaryen Doğumlarda artış yaşanmaktadır.

Sezaryen Doğumun Tarihçesi Nereye Dayanmaktadır?

Eski Romalılar’da kullanılan bir yöntemdir. Bu Roma Hukuku’nda doğum esnasında  ölen annenin bebeğinin, annenin rahmi kesilerek alınması gerektiği yazmaktadır. Bu kanun maddesi, ölen annelerin hamile olarak gömülmemesi geektiğine dayanan dini inanışlardan olduğu düşünülmektedir. Kaynaklara göre sezaryen doğumların gerçekleştiğine dair kaynaklar bulunsa da hçbir annenin sezaryen doğumdan sonra yaşamına devam ettiği ile ilgili bir kayıt bulunmamaktadır.

Kelimenin köken olarak ‘’caedere’’ kelimesinden geldiği ve kesme kelimesine karşılık olarak kullanıldığı düşünülmektedir.

Sezaryen doğum gerektiren nederler:

  • Bebeğin anne karnındaki duruşu yan ise ve annenin rahim yolu kapalı ise normal doğum yapılamaz
  • Bebeğin boyutu çok iri ise normal doğum yapmak zorlaşır
  • Rahim yolunda darlık var ise ve rahim yolunun önü kapalıysa kesinlikle normal doğum yapılamaz

Sezaryen doğum bir kolaylık olarak görülüyor olsa da birçok riskleri içinde barındırmaktadır. Bu riskler:

  • Mecbur kalınmadığı durumlar dışında tavsiye edilmemektedir. Çünkü sezaryen doğum, cerrahi bir operasyondur. Karın bölgesi kesilmektedir. Kesilen karın bölgesi ve karnın iç kısmında iltihap oluşması riski vardır. Kesik yapılıp doğum gerçekleştikten sonra, kesilen karın dikilmektedir. Bu dikişler kanama ve enfeksiyon görebilir.
  • Normal doğum ile kıyaslandığında, cerrahi bir müdahale olduğu için kanama riski ve kan kaybı daha yüksek olmaktadır. İkinci veya üçüncü kere sezaryen uygulanıyorsa, ilk sezaryene göre daha fazla risk bulunur. Bunun nedeni ise, ilk doğumda karın içerisinde yapışıklık oluşabilir. Bu yüzden idrar yolları zarar görebilir.
  • Sezaryen doğumdan sonra dikiş uygulanması, annenin hareketlerini kısıtlayıcı bir etki yapar. Günlük hayatta ve bebeğini emzirmede zorluklar yaşar.
  • Eğer sezaryen, anestezik yöntemlerle yapıldıysa anesteziye bağlı olarak sorunlar yaşanabilir.
  • Normal doğumla kıyaslandığında sezaryen doğum, anne hayatını 4 kat daha fazla tehlikeye sokar.

 

Bu sebeplerle, isteğe bağlı olarak sezaryen doğum yapılmaması çok daha sağlıklı sonuçlar yaratır. Bazı özel hastanelerde daha fazla para alabilmek adına, normal doğum olamayacağı söylenerek sezaryen doğum uygulanmak istenebilir. Bu  gibi durumları önlemek adına detaylı bilgi isteyiniz. Çünkü kişisel sağlığınız, bu unsurlardan daha değerlidir.