Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Aslında çok yakından tanıdığımız bir estetik müdahale olan rinoplasti, Türkçe’de “burun estetiği” olarak bilinmektedir. Yüz şekli ve orantısı dikkate alınarak, burnun çeşitli müdahaleler ile kaldırılması, küçültülmesi ve çeşitli işlemlerin yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Rinoplasti’de belki de en önemli detay, doğru doktor seçimidir. Amacı burunda var olan şekil bozukluğunu düzeltmek olan bu estetik operasyonda yanlış bir uygulama ile geri dönüşü oldukça zor olan bir görünüm ortaya çıkabilir.

rinoplasti nedir 1

Rinoplasti ameliyatında da tıpkı diğer estetik operasyonlar gibi operasyon 3 adımdan oluşmaktadır. Ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası olmak üzere 3 bölümden oluşan rinoplasti ameliyatında her bölüm çok önemlidir. Operasyonun iyi planlanması ve değerlendirilmesi, hastanın ameliyata hazır hale getirilmesi için, ameliyat öncesinde doktor ve hasta birlikte hareket etmelidir. Estetik amacının yanında, şekil bozukluğuna bağlı olarak burun içinde oluşmuş tıkanıklıklar ve nefes almayı zorlaştıran bozukluklar için de Rinoplasti ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Burun Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

  • 18 yaşını dolduran,
  • Anestezi ve cerrahi müdahaleler ile ilgili bir sağlık sorunu olmayan,
  • Burunda şekil bozukluğu olan,
  • Yarık burun ve çeşitli doğumsal burun bozukluğu olanlar,
  • Estetik amacıyla burun estetiği olmak isteyenler,
  • Kaza ya da tramvatik durumlar sonrasında burunda şekil bozukluğu meydana gelenler.

rinoplasti nedir 2Rinoplasti Sonrası İyileşme Süresi

Her estetik operasyonda olduğu gibi, Rinoplasti yani burun estetiği sonrasındaki dönem de oldukça önemlidir. Ameliyat bitse de, iyileşme süreci başladığından, ameliyat sonrası dönemde dikkatli olunmalıdır. Operasyon sonrasında ilk gün burunda şişlikler olabilir, doktorunuz size başınızı yukarı kaldırarak dinlenmenizi önerecektir. Ayrıca yine iyileşme sürecinin ilk günlerinde tıkanma ya da kanama gibi durumlarla karşılaşılabilir. Şişlikler giderek artarken panik yapmayın, şişlikler en üst seviyeye çıktıktan sonra artık yavaş yavaş inmeye başlayacaktır. Estetik olarak yapılan rinoplasti burun estetiğinde iyileşme süreci, diğer müdahalelere oranla daha kısa sürmektedir.