Propolis Nedir nasıl kullanılır faydaları nedir?

Propolis Nedir nasıl kullanılır faydaları nedir?

Propolis Nedir nasıl kullanılır faydaları nedir?

Propolis, arı kovanlarında bulunan kahverengi bir zifttir. Propolis, yüksek antimikrobiyal ve bakterisi etkisinden dolayı anjin, dişeti hastalıkları, dış ve iç yaralar, yanıklar, egzama, mantar, basur, tüberküloz, frengi, kemik hastalıkları ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Propolis, yapışkan, reçinemsi bir maddedir. Bal arıları değişik bitkilerden toplayarak kovanlarına getirirler. Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için üzerini propolisle kaplarlar.28 Mar 2016

Propolis nasıl kullanılır?

Kullanma metotları Nohut büyüklüğündeki propolisi eriyinceye kadar ağızda tutmak veya sakız gibi çiğnemek anjine, dişeti hastalıklarına, kemik erimesine, diş ağrısına, mide, ağız ve dil yarasına iyi gelir.

1 kilo tereyağı emaye bir kapta kaynatılır, 80 dereceye kadar soğuyunca içine parça-parça kesilerek 100-200 gr. propolis eklenir. Bir kaba 80 derece sıcaklığında su konur ve içine tereyağı ve propolisin bulunduğu diğer kap konularak 20-30 dakika karıştırılır. İç hastalıklarında ve iç yaralarda sabah aç karnına 20 gr. yutulur. Cilt hastalıklarında cilde ve yaralara sürülür. Bu karışımı sağlıklı insanlar da kahvaltıda ekmeğe sürerek ve bitkisel çayla tüketebilir.

Propolis ısıtılarak siğiller üzerine konur ve iyice bantlanır. Siğiller diplerinden çıkıp düşünceye kadar bekletilir. Propolis buzdolabında, serin ve karanlık yerde yıllarca saklanabilir, şifalı özellikleri kaybolmaz, hatta durdukça artar.

Propolis nedir? propolis faydaları nelerdir? propolis nasıl kullanılır? propolis zararları, propolis yan etkileri nelerdir?