Pompeii Nedir?

Pompeii Nedir?

İtalya’da Napoli şehrine bağlı bir şehirdir Pompeii. Milattan önce 5000 yıllarına ait olduğu düşünülmektedir. Pompeii, Capri Adası’na çok yakın olan ve zengin bir şehirdi. İtalya’nın aydın kişileri ve çok zengin insanları barındırıyordu. Şehirde üst düzey ticaret yapılmaktaydı. Bütün bu güzelliklerin yanı sıra eğlenceye de çok düşkün olan bir şehir konumundaydı. Köleler birbirleri tarafından öldürülüyor, çeşitli dövüşler bile düzenleniyordu. Tüm güzelliklerinden ziyade vahşet, sapkınlık ve insanlık dışı bütün unsurları içerisinde barındıran bir şehirdir.

Pompeii’de Vezüv Yanardağı bulunmaktaydı ve aktif bir yanardağ konumundaydı. Bu yanardağ, milattan önce 79 yılında faaliyete geçerek bütün şehri yuttu. 6-8 metre kadar yükselen lavlar tüm insanları ve şehri içine alarak yok etti.

Pompeii Nasıl Bulundu?

Gerçekleşen olayın üzerinden uzunca bir zaman geötikten sonra 18. yüzyılda İtalyan bir köylünün tarlasında çalışma yaparken birkaç iz bulmuştur. Bu şehrin araştırılması ve gün yüzüne çıkan kazılar çok uzun yıllar boyu sürdü. Çıkarılan bulgular çoğu kişiyi hayrete düşürdü. Zevk ve eğlenceye düşkünlüğü ile bilinmeye başlanan bu şehirde, taşlaşmış hâlde birçok insan ve hayvan bulgularına rastlandı. Giuseppe Fiovelli tarafından bilimsel yöntemlerle çıkarılan bu bulgular Napoli Müzesi’nde sergilenmektedir.

Birçok kişi, Tanrı’nın bu şehri cezalandırdığını ve yok ettiğini düşünmektedir. Her türlü sapkınlık, fuhuş, türlüpompeii neresidir işkenceler ve bunları kanıtlayan bulgular ortaya çıkınca, birçok kesim bu düşüncelere kapıldı. Normal şartlar altında lavlar etrafındaki her nesneyi yok etmektedir ve taşlaşma şimdiye kadar belki de hiç rastlanmamıştır. Taşlaşma konusunda bazı fikir ve görüşler olsa da bilimsel geçerliliğe sahip değildir.

Vezüv Yanardağı’nda çok önceleri yine lav püskürmesi yaşanmıştır fakat o dönemde yaşam belirtisi
bulunmamaktadır. Şiddetli depremler yaşayan Pompeii halkı bu duruma alıştığı için yanardağın etkin hâle gelip patlayacağının farkına varamamışlardır ve yok olmaları kaçınılmaz olmuştur.