Polen Nedir nasıl kullanılır?

Polen Nedir nasıl kullanılır?

Polen Nedir nasıl kullanılır?

Tek başına da çok kıymetli bir besin olan polen arı kovanlarından alındığında tüm hastalıklarda iyileşmeyi kolaylaştırır. Arıların enzimiyle karışan polen alerjik olamaz. Polen ne zaman yenmeli? Polen çocuğa nasıl verilir? Küçük, büyük, yaşlı, genç, hasta veya sağlıklı, herkes polen kullanabilir.

Polen faydaları ve zararları

Polen, (çiçek tozu) bitkinin erkek gametini (bu nedenle erkek DNA) dişi gamete taşıyan bir yapıdır. Polen, bu taşınma sırasında erkek gametini çok iyi korumak zorundadır. Polenin dış duvarı eksin olarak adlandırılır.

 

Polen nasıl kullanılmalıdır? Polen kullanım şekli

Yetişkinler 1 çay kaşığı, küçükler ise yarım veya çeyrek çay kaşığı poleni aynı miktarda balla ve ılık su ile karıştırarak ömür boyu yılda bir defa 1 aylık kürler uygulayabilir.

Arı poleni nasıl saklanır? Polen taze olmalı ve sabah aç karna alınmalıdır. Üzerinden bir sene geçince tüm faydalı özelliklerini kaybeder, alerji yapabilir. Polen, buzdolabında saklanmalı ve kuru olmalıdır, çünkü nemden bozulur.

polenin faydaları ve kullanımı,  arı poleni zararları, arı poleni nasıl saklanır, kuru polen nasıl tüketilir.

Polen yan etkileri

İçinde bulunan yaklaşık 27 madde (natrium, kalium, çinko, bor, kalsiyum, titan, krom, barium vb.) su ile kimyasal bağlantıya girerek, sağlık için zararlı hale gelebilir. Polen kullananlar protein içeren besinleri (et, yumurta, peynir, balık) azaltmalıdır, çünkü polende bol miktarda kıymetli protein vardır.