Pokemon Nedir? Pokemon Go nasıl oynanır?

Pokemon Nedir? Pokemon Go nasıl oynanır?

 

pokemon-go-nasıl-oynanir

Son günlerde Pokemon Go çılgınlığı aldı başını gidiyor. Peki Pokemon nedir? Türkiye’de henüz indirilmeye sunulmayan Pokemon Go nasıl oynanır? Pokemon ve Pokemon Go hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Pokemon Nedir?

Pokemon, tam adıyla Pocket Monsters, anime video oyunudur.

Orijinali, 1996 yılında Satoshi Tajiri tarafından yaratılmıştır. Orijinal çıkışı video oyunu olmasına rağmen kart oyunu, manga gibi bir çok uzantısı da bulunmaktadır.

Aslında pokémon dünyası bizimkine çok benziyor. Aradaki tek fark o dünyanın pokémon adındaki fantastik yaratıklarla dolu olması. Bu dünyadaki bazı insanlar pokémon yetiştiricileri olmaya karar verir.

646 çeşit farklı pokémon vardır. Bir yetiştiricinin görevi olabildiğince çok pokemon yakalamak ve onları eğitmektir. Her farklı pokémon’un farklı güçleri ve farklı yetenekleri vardır. Bir pokémon’u iyi yetiştirebilmek için cesur , azimli ve sevecen olmak gerekir. Bir yetiştiricinin pokémon’u büyüdükçe güçlenecek, yeni ataklar öğrenecek ve hatta bazen yeni, farklı bir pokemon’a bile dönüşebilecektir.

Pokémon kart oyununu 2 kişi arasında oynanır. Bir oyun iki yetiştirici arasındaki bir karşılaşmayı temsil eder. Her oyuncunun kendine ait 60 karttan oluşan bir destesi vardır. Her yetiştirici kartlardaki farklı numaraları ve taktikleri oyunda kullanır. Bu kartların, piyasadaki diğer kartlardan farkı, sadece bu kartlarla Pokémon kart oyununun oynanabilmesi. Oysa diğer kartlar sadece biriktirmeye yönelik. Standart bir kart oyunuyla pokémon gibi bir değiş tokuş kart oyunu arasındaki en büyük fark ise, pokémon’da her oyuncunun kendine özel destesini yapabilmesi. Bir sürü farklı kart olduğundan, bir oyuncu elindeki kartlardan yeni bir deste oluşturabilir. Zaten oyunun zevki, farklı temaları temsil eden veya farklı stratejiler deneyebileceğiniz farklı desteler oluşturmak. Çocuklar genellikle koleksiyonlarını tamamlamak veya desteleri için gerekli kartları alabilmek için kendi aralarında pokémon kartı değiş tokuşu yapar. Eğer az bulunan kartlar hakkında bilgi sahibi olursanız, çocuğunuzun daha iyi değiş tokuşlar yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

pokemon-1

 

Pokemon Go nasıl oynanır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde oynanan Pokemon Go, akıllı telefonlar üzerinde arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle oynanan bir oyundur.

Oyunun temel amacı, insanların sokağa çıkarak aktif olmalarını sağlamaktır. Pokemon Go oyununda gerçek adres veya sokaklara giderek orada bulunan gizlenmiş pokemon karakterlerini bulmalı ve toplayarak pokemon koleksiyonunuzu yaratmalısınız. Topladığını pokemon karakterlerini kullanarak diğer pokemon oyuncuları ile savaşabiliyorsunuz.

Şu an için sadece ABD ile birlikte Avustralya ve Yeni Zelanda’da Android ve iOS mağazalarından indirilebilir durumda olan Pokemon Go, ilerleyen tarihlerde tüm dünyaya açılacağı belirtiliyor. Ancak bunun için kesin bir tarih verilmiyor.

Henüz resmi olarak ülkemizde indirilmeye sunulmayan oyun, bazı yamalı APK sürümleri sayesinde ülkemizde de oynanabiliyor. Ancak resmi olmayan bu sürümlerin telefonunuza zarar verebileceğini de unutmamakta fayda var.

Pokemon Go oyunu tabletlerde değil yalnızca akıllı telefonlar üzerinden oynanabilir durumda.

Oyun gerçek dünyada oynandığı için yapımcılar, kullanıcıları yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyarıyor. Oyun esnasında sürekli etrafta pokemon bulmak için telefon kamerasına odaklanan oyuncular çevresel faktörlere de dikkat etmeleri konusunda uyarılıyor.

pokemon-2

Pokemon Karakterleri

Ashton Ash Ketchum
Pikachu
Dawn
Brock
Misty
Tracey Sketchit
Gary Oak
Richie
Samuel Sammy Oak
Jessie
James
Meowth
May
Max
Paul
Iris
Axew
Cilan
Professor Aurea Juniper
Bianca