Pinyata Nedir? Nasıl Yapılır?

Pinyata Nedir? Nasıl Yapılır?

pinyata-nedir-nasil-yapilir

Genel olarak yurt dışında görülen ancak günümüzde yaygın olarak ülkemizde de görülmeye başlayan Pinyata nedir? Pinyata nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Pinyata ve yapımı hakkında merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Pinyata Nedir?

Çocukların doğum günlerine yada anaokulu partilerine renk katan Pnyata, etrafı renkli grapon kağıtlarıyla süslenen ve içi çikolata ve şekerle doldurulan parti figürüdür.

Süslenen, içi şeker ve çikolata ile doldurulan Pinyata, partilerde çocukların erişebilecekleri yere asılır. Gözleri körebe oynar gibi bir bezle kapatılan çocuklar ellerinde bulunan ancak çok sert olmayan sopalar yardımıyla pinyataya vurarak patlatmaya çalışırlar.

Genellikle her çocuğa üç vuruş hakkı tanınır. Üç vuruşunu tamamladıktan sonra sıra diğer çocuklara geçer ta ki pinyata patlayana kadar. Pinyata patladığında içindeki şeker ve çikolatalar etrafa saçılır ve çocukları etrafa saçılan bu şekerlemeleri toplarlar.

Diğer bir pinyata modeli ise altında ipler olan pinyata’dır. Bu pinyata da aynı şekilde süslenir ve içi şekerlemelerle doldurulur. Diğer pinyata’dan farklı olarak bu pinyata’nın altında ipler bulunur. Bu iplerden biri pinyata’nın kapağını tutmaktadır. Sırayla ipler çekilir ve pinyata’nın ipi çekildiğinde kapak açılır, içerisinde bulunan şekerlemeler ortaya saçılır. Çocuklarda bu şekerlemeleri kapışırlar.

Pinyata Nasıl yapılır?

Öncelikle; pinyata yapımı için gerekli olan plastik balon, 1 su bardağı un, grapon kâğıdı, gazete ve elbette içerisine doldurmak için birbirinden farklı şekerleme, çikolata ve oyuncakları hazırlamalısınız. Ardından balonunuzu şişirmeli ve geniş bir kabın üzerine yerleştirmelisiniz. Bir yandan da un ve suyu bulamaç haline getirmeli, bu bulamacı balonunuzu kaplayacak şekilde sürmelisiniz.

Bu malzemenin üzerini ise gazete kâğıtlarıyla kaplamalı ve 1-2 saat boyunca kurumasını beklemelisiniz. Ardından bir kat daha gazete kâğıdı kaplamalı ve yine 1-2 saat kadar beklemelisiniz. Bu işlemi ortalama 3-4 kez uygulamalı ve her gazete kâğıdı katından sonra 1-2 saat kurumasını beklemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken balonun üzerinde ufak bir kısmı açık bırakmaktır.

İşlemler tamamlandıktan sonra balonu bir iğne ile patlatıp içerisinden çıkarmalısınız.

Gövdesi hazır olan pinyatanızın dışını istediğiniz renkte krapon kâğıtlarıyla süsleyebilir, çeşitli figürler oluşturabilirsiniz. Artık pinyata’nız hazır. Pinyata’yı çocukların erişebileceği yere asabilirsiniz.

Pinyata Modelleri

pinyata-1

 

pinyata-2