Pedofili Nedir? Pedofili Ne demek?

Pedofili Nedir? Pedofili Ne demek?

pedofili-nedir

Geçmişten günümüze halk arasında sıkça rastlanan bir durum olan Pedofili nedir? Pedofili ne demek? Pedofili ne anlama geliyor? Pedofili hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Pedofili Nedir?

Pedofili, bir başka deyişle sübyancılık, yetişkin bir kişinin ergenlik öncesi veya ergenliğe yeni girmiş olan çocukları cinsel açıdan çekici bulması ve çocuklara karşı cinsel eğilim hissedilmesine neden olan psikoseksüel bir rahatsızlıktır. Bu tür eğilimleri gösteren kişilere pedofili veya halk arasında sübyancı da denilmektedir.

Pedofili veya sübyancı olan kişiler yetişkinlerle yaşadığı cinsel ilişkiden zevk almakta güçlük çekerler ve özgüvenleri eksik olur. Bu sebeple çocuklarla ilişkiyi yetişkinlere nazaran daha az tehdit edici bulurlar.

Pedofili veya sübyancıların eğilimi karşı cinse olabileceği gibi kendi cinsine karşı da olabilmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, Sübyancıların çoğunluğu erkektir ve bu durum kadınlarda çok nadiren görülmektedir.

Kökeni

Sübyan sözcüğü Arapça kökenli bir kelimedir ve “Çocuklar” anlamına gelmektedir.

Türkçe’ye İngilizce “paedophilia” kelimesinde geçen “Pedofili” sözcüğünün kökeni, YUnanca “pais” sözcüğünün kökü olan “Paid” Çocuk, oğlan sözcüklerinin birleştirilmiş hali “Paido” ve “Philia” sözcükleridir. Bu sözcükler, düşkünlük, özellikle anormal sevgi anlamına gelmektedir.

Sübyancılar genel olarak cinsel birleşmeden önce dokunarak münasebet kurarlar ve ya cinsel organlara baklam yolu ile cinsel doyuma ulaşırlar.

Kurbanın olay anındaki korku, şaşkınlık veya pasif haz olabilir.

Çocuklarda cinsel ilişki özellikle de şiddete maruz kaldıysa çok ciddi travmalara neden olabilir.

Bazı durumlarda ise kurban, cinsel ilişkiden çok ebeveyninin uyarılarını dinlemediğini düşünerek suçluluk duyar ve sıkıntı çeker. Cinsel saldırıya uğrayan çocuklar sıklıkla sorunlu bir yetişkinlik dönemi yaşarlar. Yapılan araştırmalara göre, çocukluğunda cinsel saldırıya uğramış erkeklerin yetişkinliklerinde cinsel suç işleme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir.

Çocukluğunda cinsel saldırıya uğramış kadınlar ise daha çok uyuşturucu bağımlılığı veya seks işçiliği gibi kendini yıkıma götüren davranışlara eğilimli olabilirler.

Pedofili’nin Hukuki Boyutu

Sübyancılık, birçok kıta Avrupası hukuk düzeninde cinsel suçların en önemlisi kabul edilmektedir. Genel olarak bu gibi davalarda kurbanın yaşı küçüldükçe yani kurban ve saldırgan arasındaki yaş farkı arttıkça saldırganın alacağı ceza miktarında artış olur.

En büyük cezalar genellikle livataya (ters ilişki) verilir.

Yine yapılan bir araştırma göre, suçluların %50’sinden fazlası kurbanların akrabaları, aile dostları ya da tanıdıklarıdır.