Paraşüt nedir ilk kim atladı

Paraşüt nedir ilk kim atladı

Sanırım hepimiz zaman zaman kuşlar gibi gökyüzünde uçmayı hayal etmişizdir. Kanatlarımız olmadığından bu pek mümkün görünmese de hayalimizi bir uçaktan paraşütle atlayarak gerçekleştirme imkânımız kısmen de olsa var. Peki, bu hayalini gerçekleştiren ilk cesur insan kimdi?

paraşütü kim icat etti

Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir. Henüz uçak icat edilmeden önce M.S. 810-887 yılları arasında yaşayan Arap mucit Abbas Kasım İbn Firnas’ın İspanya-Kordoba’da paraşüte benzer bir alet kullandığı tarihi kayıtlarda geçer.

paraşüt hakkında kısa bilgi

Çin’de de paraşütün ilk örnekleri kullanılmıştır. Leonardo Da Vinci’nin paraşütle ilgili çizimleri vardır. İtalya’da l470’lerden kalan başka paraşüt çizimleri bulunduğu gibi 1595 yılında İtalyan Fausto Veranzio tarafından yapılan çizimler Da Vinci’nin ötesindedir.

paraşüt ne işe yarar

Günümüzde kullanılana en çok benzeyen paraşüt, 1783 yılında Fransız Louis-Sebastien Lenormand tarafından icat edilmişti; ancak Lenomand paraşütü, gökyüzünden yeryüzüne doğru uçmak için değil, yangın korkusundan yapmıştı. Amacı yangın çıkan bir binadan paraşütle atlayarak kurtulmaktı. İlk deneyimini 4,5 m. yükseklikteki bir ağaçtan omuzlarına birer adet bir çeşit şemsiye bağlayıp atlayarak yapmıştı.

paraşüt maddenin hangi özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır

Paraşütle ilk ciddi atlamayı gerçekleştiren Fransız Andre-Jackques Garnerin’dı. 1769 Paris doğumlu Garnerin, 1793’de Fransız ordusunda müfettişlik yapmaya başlamıştı. Görevi esnasında İngiltere’de iki yıl hapis yattıktan sonra ülkesine döndüğünde 1797’de 1.000 metreden, bir balondan, ilk atlayışını yaptı. Daha sonraları birçok gösteri atlayışı yapan Garnerin 1802’de, İngiltere’de 2.400 metreden atladı. ABD Kara Kuvvetleri’nden Yüzbaşı Albert Berry ise 1912 yılında uçaktan ilk atlayışı gerçekleştiren kişiydi.

paraşüt nasıl çalışır

Birinci Dünya Savaşı başlarında uçaktan paraşütle atlamanın pratik olmadığı düşüncesi hâkim olduğundan sadece gözetleme balonlarında görevli olanların, uçak saldırılarından kaçışlarında çok yaygın olarak kullanılmıştı. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru paraşütün uçak pilotlarının da can simidi olduğu anlaşıldı.

paraşüt nedir vikipedi

İkinci Dünya Savaşı’nda boyutlarının büyümesi ve teknolojilerinin gelişmesiyle uçaklar; insanların ve birliklerin yere indirilmeleri dışında, silahları indirmek, mahsur kalan birliklere ikmal malzemesi göndermek, ajanları indirmek gibi birçok alanda kullanıldılar.

Paraşüt çeşitleri

İkinci Dünya Savaşı’na kadar paraşütler ya keten, pamuk ve ipek gibi doğal ipliklerden ya da viskoz ve asetat ipliği gibi selüloz liflerinden yapılırdı. Keten ve pamuk ipliğinin kalın, ipeğin de pahalı olması nedeniyle 1939’da ABD ve Almanya’da naylonun bulunmasına kadar yalnızca belirli biçimde paraşüt yapılabildi. Çok güçlü ve paraşütün açılması sırasında oluşan şoklara çok iyi dayanan naylon, kısa zamanda öteki doğal iplerin yerini aldı.