Papaya Nedir?

Papaya Nedir?

Ülkemizde pek tanınan bir meyve olmamakla beraber, Amerika, Meksika ve Avrupa ülkelerinde oldukça popüler bir meyvedir. Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un “meleklerin meyvesi” adını verdiği bu meyvenin, sağlığa ve cilde sayısız faydası bulunmaktadır. Bu meyve, sadece meyve olarak tüketilmekle kalmayıp, bazı ülke mutfaklarında yemeklerin içinde de sıkça kullanılan bir malzemedir. Kökeni Amerika’nın tropikal bölgeleri ve Güney Meksika’ya dayanan papaya, yıllar içinde tüm tropikal ülkelerde yetişen ve bolca tüketilen bir meyve haline gelmiştir.  A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olan bu meyvenin nasıl yenileceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedik.

Papaya Nasıl Yenir?
papaya-nedir

Tropikal bir meyve olan papaya, olgunlaştığında tüketilen bir meyvedir. Papaya meyvesinin olgunlaştığını, renginin sarı ve yapısının yumuşak olmasından anlayabilirsiniz. Bu meyveyi; salatalarınızda, suyunu kokteyllerde, püresini hazırlayarak, doğrayıp süt ile birlikte tüketebilirsiniz. Onun dışında papaya, Meksika mutfağında ve tropikal bölgelerin mutfaklarında, yemeklerin içinde de sıkça kullanılan bir meyvedir.

Neden Papaya?

İyi bir antioksidan olan papaya, vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin bir meyvedir. A,B ve C vitaminlerinin yanı sıra; magnezyum, potasyum, pantotenik asit, lif, folat ve karoten içeren bu meyve, metabolizmanızın güçlendirilmesi ve hızlandırılmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde yağ yakımını arttırır. Kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek için en iyi doğal kaynaklardan biridir. Papain adından bir sindirim enzimi içeren papaya; alerji ve yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Sağlıklı ve uzun bir ömür için sıkça tüketilmesi tavsiye edilir.

Not: Hamilelik döneminde bu meyveyi tüketirken dikkatli olmalısınız. Olgunlaşmamış papaya, düşüğe neden olabilir. Bu nedenle, oluşabilecek bir riske karşı hamilelik döneminde papaya meyvesinden bir süre uzak durmalısınız.