Palm Yağı Nedir (Palmiye Yağı) Hangi Ürünlerde Kullanılıyor? Palm Yağı nedir, palm yağı hangi ürünlerde kullanılıyor, palm yağı kanserojen mi gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Palm Yağı Nedir (Palmiye Yağı) Hangi Ürünlerde Kullanılıyor?

PALM YAĞI nedir? son günlerin en çok merak edilen soruların başında geliyor. Haber siteleri ve sosyal medyada ”Nutella ürünlerinde Palm yağı kullanılıyor” tartışmalarının büyümesi üzerine sizler için küçük bir araştırma yapma gereği duyduk.

Peki Palm yağı sağlıklı mı değil mi? Palm Yağı içinde kanserojen maddeler var mı? Palm yağı hangi ürünlerde kullanılıyor? İşte Palm Yağı hakkında merak edilen tüm detaylar…

Nutella’da Palm Yağı Kullanılıyor Tartışması Büyüyor

PALM YAĞI NEDİR?

Batı Afrika kökenli olduğu bilinen bu yağın çıkarıldığı Palm bitkisi, Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişiyor. Malezya ve Endonezya ise bu yağın en çok üretildiği ülkelerin başında geliyor. Bitkisi bir tür palmiyeye benzeyen Palm Yağı, dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle tercih ediliyor ve genel olarak paketli gıda ürünlerinde kullanılıyor. Organik ürünlerde de kullanıldığı iddia edilen Palm yağı, kalitesiz ve doymuş yağ oranı barındırdığı için kalp hastalıkları ve obezite gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği ileri sürülüyor.

Palm yağı; alfa, beta, gama, delta tokotrienoller ve tokoferoller, karotenoidler, steroller, fosfolipitler, glikolipitler ve koenzim Q10 içeriyor. Ayrıca bu yağ, pişirme yağı olarak da kullanılmak üzere margarinlere ve çeşitli hazır gıdalara eklenirken, FAO (BM Gıda ve Tarım Örgütü) ve WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) ortak kuruluşu olan uluslararası CODEX Allimentarius Komisyonu tarafından, 17 yemeklik yağ çeşidinden biri olarak da kabul ediliyor.

PALM YAĞI’nın en dikkat çekici özelliği ise raf ömrünün normalden kat kat uzun olması. Oda sıcaklığında yarı katı halde bulunan bu yağ, yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılarak özel ürün uygulamalarında kullanılmak üzere izole edilebiliyor. Bu da Palm Yağı’nın margarin ve katı yağlar için uygun bir ham madde olabileceğini gösteriyor.

Palm yağı bebek mamasından şekerlemeye, çikolatadan margarine kadar neredeyse tüm katı gıda ürünlerinde kullanılıyor.

PALM YAĞI KULLANILAN ÜRÜNLER

Palm yağı genel olarak dondurulmuş gıda ürünlerinde kullanılıyor. Yöresel ürünler arasında bulunan Kayseri mantısının dondurulmuş halinde bile palm yağı kullanılıyor. Farklı markaların ürünlerinde de bulunan bu yağın kullanıldığı bir başka dondurulmuş gıda ise patates. Kısmen pişirilen gıdaların hemen hemen tamamında palmiye yağı kullanılıyor. Şekerlemeler, çikolatalar ve hatta bazı bebek mamalarında da palm yağının kullanıldığı ileri sürülüyor. Palm Yağı kullanılan diğer ürünlerin listesi ise şöyle;

– Bazı çikolatalara pürüzsüz ve parlak bir görünüm sağlamak ve erimesini önlemek için eklenmiştir.
– Palmiye yağı margarinin oda sıcaklığında katı halde bulunması için kullanılır.
– Dondurulmuş pizza hamurlarında yapışmayı engellemek için ilave edilir.
– Dondurmaya pürüzsüz ve kremsi bir yapı katmak için eklenir.
– Paketlenmiş ekmeklerde de oda sıcaklığında katı olduğundan, pişmesi kolay olduğundan ve ucuz olmasından dolayı tercih edilir.
– Vejetaryen ve vegan ürünlerinde de bulunabilir.
– Sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerinde bulunur.
– Şampuanlarda ise, çoğu şampuanın saçlardan sıyırdığı doğal yağları geri getirmeye yardımcı olmak için kıvamlandırıcı ajan olarak kullanılır.
– Palmiye yağı rujlarda da erimesini engellemek ve pürüzsüzlük sağlamak için tat verme gibi bir özelliği de olmadığından dolayı çok fazla tercih edilir.
– Bir üründe palmiye yağının bulunup bulunmadığını ise etiketine bakarak anlayabiliriz. Etiketinde: Palm Yağı, Palmitic Asit, *Palmeate, Palm yazıyor ise bu ürün palmiye yağı içeriyor demektir. ‘Bitkisel yağ içerir’ ibaresinin yazıldığı birçok üründe de bulunduğu unutulmamalıdır.

Palm Yağı kanserojen mi, sağlıklı mı, sağlığa zararlı mı soruları merak ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden bu yönde kesin bir bilgi bulunmuyor.

PALM YAĞI KANSEROJEN Mİ?

Palm yağının kanserojen olup olmadığı konusunda bilim dünyasında net bir bilgi veya akademik herhangi bir veri bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) veri arşivlerinde de Palm Yağı’nın sağlığa zararlı olduğunu konusunda herhangi bir rapor yer almıyor. Bazı uzmanlar bu yağ türünün tüm ürünlerde kullanıldığını söylüyor. Bir çok bebek ürününde palm yağı kullanımının devam ettiğini belirten uzmanlar, kanserojen etkisi olan farklı maddelerin de olduğu konusunda hem fikir.