Orion Nedir?

Orion Nedir?

Avcı takımyıldızı olarak bilinen Orion, gökyüzünde bulunan ve hem güneyde görülebilen hem de kuzeyde görülebilen ve çok parlak yıldızlardan oluşan takımyıldızdır. Parlak olduğu için kolayca görülebilmektedir. Orionun şekli, dört belirgin yıldızdan oluşmaktadır. Boyu enine göre daha büyük olan ve bir dikdörtgeni andıran şekli ile, merkezinden itibaren çapraz bir şekilde durmakta olan üç farklı yıldızdır. Avcı denmesinin sebebi, yıldızlar noktalar ile birleştirilince elinde kalkanı olan bir avcıya benzemektedir. Bu yıldızlar:

  • Betelgeuse: Sağ omuz kısmı
  • Bellatrix: Sol omuz kısmı
  • Rigel: Sol ayak kısmı
  • Saif: Sağ ayak kısmı
  • Alnitak Alnilam Mintaka: Orta kısımda bulunan kemer kısmı
  • M42 nebulası ise bu takımyıldızının kılıcını oluşturmaktadır.

Bu avcının başını andıran kısım, daha sönül hâlde olan üç yıldızdan oluşur. Orion, Türkiye’de kış aylarında kolaylıkla gözlemlenebilmektedir. Gökyüzünün güney tarafına bakıldığında Orion görülebilir. İçerisinde en parlak seviyede olan yıldızlardan ikisini barındırır.

orion-nedir

Aynı zamanda Orion, Yunan mitolojisinde bulunan bir avcıdır. Bilinen ve anlatılan efsanelere göre, Poseidon’un oğludur. Eos Orion’a aşık olmuştur. Artemis, onu gökyüzüne bırakmıştır. Orion, Artemis ile beraber avlanabilmek için Eos’u bırakmış ve Artemis de onu okla vurmuştur. Çünkü Artemis’in kardeşi Apollon onu kıskanmıştır. Orion, denizde yüzüyorken uzaklaşmıştır ve kafasının bir okta kadar göründüğü bir yere gelerek Artemis’i yanına çağırmıştır. Onu kandırarak o noktaya kadar okunu atıp atamayacağını sormuştur. Bunun üzerine Artemis oku atmış ve farkında olmadan sevdiği kişiyi vurmuştur. Sevdiğini öldüren Artemis adeta ışığını kaybetmiştir. Artemis, Zeus’a yalvarmıştır. Bu şekilde Zeus Artemis’i bir takımyıldızına dönüştürmüştür. O günden sonra daima ışık saçan Orion, herkes tarafından görülebilmektedir.