Organik Tarhana Nedir? Organik olduğu nasıl anlaşılır?

Organik Tarhana Nedir? Organik olduğu nasıl anlaşılır?

Organik Tarhana Nedir?

Çok eski zamanlardan beri Anadolu’da her evde kış hazırlığı için tarhana yapıla gelmiştir. Anadolu insanının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan tarhana son zamanlarda daha profesyonelce hazırlanıp dünya mutfağına giren Türk kültür yemekleri arasında yer almıştır. Son zamanlarda ev tarhanasının yanı sıra organik tarhana üretiminde ve talebinde çok ciddi artışlar gözlenmektedir. Tüketiciler artık ne yediklerini, aldıkları ürünün nelerden oluştuğunu bilmek istiyor. Bu nedenle de yedikleri ve aldıkları yiyeceklerin organik mi değil mi araştırması içerisine girer olmuşlardır.

Organik ürün nedir?

Üretiminde kimyasal hiçbir madde kullanmadan, üretiminden tüketime kadar her aşaması kontrol altına alınan ve organik ürün sertifikalandırma kuruluşlarında sertifika verilen tarımsal üretim biçimine denir.

Organik Tarhanayı katkısız ev tarhanasından ayıran en önemli unsur; tarhanayı üretmek için kullanılan bütün malzemelerin organik olmasıdır. Organik tarhana üretilmek için konulan gıda maddelerinin hepsi organik ürünlerden seçilmektedir.

Organik tarhana içerisinde kullanılan un, kırmızı biber, yoğurt ve diğer bütün konulan sebzeler organik olarak üretilmiş olmak zorundadır.  Bu ürünlerin üretim aşamalarının hepsinin sorumlu sertifikalandırma şirketi tarafından takip edilerek gerekli zamanlarda kontrollerinin yapılmış olması gerekmektedir.  Bir ürünün organik olduğunun yeğane dayanağı üretim aşamalarında sertifika kuruluşunun yapmış olduğu denetimler ve kontrollerdir.

Bu nedenle piyasada organik ürün altında satılan ama aslen organik olmayan ürünlere dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Organik ürün olduğunun kanıtlanması için  organik üretim sertifikasının mutlaka olması gerekmektedir.

Tarhana içerisinde kullanılan malzemeler genellikle bölgesel olarak değişiklik göstermekle beraber, Uşak-Kütahya tipi denilen toz tarhana içerisinde olmazsa olmaz malzemeler vardır.

Organik Tarhana içindekiler

  • Organik Buğday unu,
  • Organik Taze kırmızıbiber (kapya)
  • Organik Süzme Yoğurt,
  • Organik Kuru Nane,
  • Organik Tuz (deniz tuzu)
  • Organik Havuç
  • Organik Soğan
  • Organik Isırgan Otu
  • Organik Ekşi Maya
  • Organik Maydanoz

Yukarıda da görüleceği gibi tarhana içerisinde kullanılan bütün gıda maddeleri organik olarak üretilmiş ve sertifika kontrol kuruluşları tarafından sertifikalandırılmış gıda ürünleridir.  Tarhana da kullanılan bütün gıda maddelerinin üretim aşamaları sertifikalandırılmak zorundadır.

Tarhananın organik olduğu nasıl anlaşılır?

İyi ve kaliteli tarhana kendine özgü tadı ile zaten size ben buradayım diyecektir. Tarhananın organik olduğu en güzel sertifikası olup olmadığı ile anlayabilirsiniz. Organik diye aldığınız bütün ürünlerin organik ürün sertifikası olup olmadığını mutlaka sorunuz. Gerekli gördüğünüz anlarda üreticiden talep ediniz.