Narsist nedir?

Narsist nedir?

narsist-nedir

Narsist Nedir? Narsist kişilerin özellikleri nelerdir?

Halk arasında kişilik bozukluğu olan kişileri nitelendirmede kullanılmaktadır. Özellikle toplumda kendini beğenmiş ve bencil kişiler için kullanılır. Peki bu Narsist kişilerin özellikleri nelerdir?

Narsist kişilerin özellikleri nelerdir?

Narsist olarak tanımlayabileceğimiz kişiler genel olarak kendisini beğenmiş, bencil, tüm ilgiyi üzerine çekmeye çalışan kişilerdir.

Narsist kişiler bu özellikleri ile mükemmele ulaşmak ve toplumda parmakla gösterilecek nadide insan olabilme amacını taşımaktadırlar.

Başka insanları görmeyen ve dikkate almayan Narsist kişiler, diğer insanların haklarına da saygı duymazlar. Asla iş birliği yapmazlar.

Başkalarının hak ve özgürlüklerini dikkate almayan bu kişilerin temel amacı, her daim zirvede olmak ve her şeyi, herkesi istedikleri gibi yönetebilmektir.

Toplumda itici görülen özelliklere sahip olan Narsist kişiler, gerçek dışı güç, para, başarı, güzellik ya da ideal aşk fantazileri geliştirme yaratıcılığına sahiptir. Kişilerin her daim doyumsuz olmasına neden olan bu kişilik bozukluğu sonucunda kendine önem verme duygusunun yerini depresyon ve değersizlik duyguları alır. Zira sergiledikleri üstünlük tavırları altında derin bir güvensizlik duygusu yatmaktadır.

Bu kişilik bozukluğuna sahip insanlar ulaşmak istedikleri şey için diğer insanların haklarını hiçe saymaktan çekinmezler. Zira Narsist insanların istedikleri şey, herkesten ve her şeyden önemlidir.

Haset, kıskanma, kin, nefret, yüzeysellik, suçunu kabul etmeme, eleştiriye açık olmama ve empati yapmama Narsist insanların başlıca özellikleri arasında yer almaktadır.

Aslında Narsist kişiliğin altında yatan buz dağı olan kendine güvensizlik ile empati yapamama birleşince ortaya Narsist kişilik çıkmaktadır.