Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu Nedir Ne zaman kapatıldı

Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu Nedir Ne zaman kapatıldı

Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu Nedir Ne zaman kapatıldı

Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu (MEBS Okulu) ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın temel görevi; MEBS sistem ve teçhizatını kullanacak, bakım ve onarımını yapacak Muhabere Personelini yetiştirmektir. Bu maksatla Ankara Mamak’ta konuşlandırılmış kışlasında çağın ve teknolojinin gereklerine uygun olarak eğitim ve öğretim görevini yürütmektedir.

1 Eylül 1926’da kuruldu

MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, 1 Eylül 1926 tarihinde İstanbul’da “Fen Tatbikat Okulu” ismiyle kurulmuş ve 1941 yılının Nisan ayında 22 yıl Kara Kuvvetleri’nin istihkam, muhabere ve demiryolu subay, astsubay ve diğer personelini yetiştiren Fen Tatbikat Okulu, 1948 yılında istihkam ve demiryolu subaylarının eğitim ve öğretiminin diğer okullara devredilmesiyle “Muhabere Okulu” adını almıştır.

1952’de asteğmen yetiştirdi

1951 yılında acemi erlerin, 1952 yılında ise muhabere asteğmen adaylarının yetiştirilmesine başlanmış ve 1961 yılında “Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı” adını almıştır.

1994 yılında adı değiştirildi

Elektronik harp ve bilgi sistemler konularında eğitim ve öğretim sorumluluğunun Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına verilmesi üzerine komutanlığın ismi son olarak 29 Temmuz 1994 tarihinde “Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı” olarak değiştirilmiştir.

2016 yılında OHAL kapsamında kapatıldı

2016 Türkiye askerî darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL kapsamındaki Kanun Hükmündeki Kararname gereğince 31 Temmuz 2016 tarihinde diğer askeri okullarla birlikte kapatıldı.

Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Nedir

Askerî bilginin iletilmesi, işlenmesi ve muhafaza edilmesi ile ilgili görevler muhabere sınıfınca yerine getirilmektedir. Esas olarak “haberleşme, iletişim” anlamlarına gelen muhabere sözcüğü; Kara Kuvvetleri Komutanlığında, muhabere sınıfının başlıca görev sahalarını ifade etmek maksadıyla, “Muhabere, Elektronik ve Bilgi Sistemleri (MEBS)” olarak kullanılmaktadır.

Bu görevlerin yerine getirilebilmesi için, gelişmiş teknolojiye sahip, süratli, emniyetli, güvenilir, elastiki ve beka kabiliyeti yüksek, muhabere, elektronik ve bilgi sistemleri ile donatılmış etkili bir komuta kontrol yapısına ihtiyaç vardır. Muhabere sınıfının ana görev sahaları; irtibat, elektronik harp, bilgi sistemleri ve foto film hizmetleridir.

Günümüzün ağ merkezli dünyasında, savaş ortamının resmini ortaya çıkaracak haberleşme, bilgi, iletim sistemlerinin yönetilmesi ve bu sistemlerin siber saldırılara karşı korunması muhabere sınıfının temel görevi olarak ön plana çıkmaktadır.

Muhabere sınıfının ana malzeme ve muhabere sistemleri, modern sayısal telli haberleşme sistemleri, tek ve çok kanallı analog ve sayısal telsizler, uydu haberleşme sistemleridir.

Muhabere sınıfında; geleceğin harp ortamının kaçınılmaz bir gerçeği olan ‘Ağ Merkezli Harp’ ekseninde çalışmalar yürütülmektedir.