Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?

Miyom, rahimin adele tabakasında yer tutan, rahimdeki düz kas dokusu ile gelişen iyi huylu olarak adlandırılan (Ur) tümörlerdir.

Genel olarak rahmin kendi dokusundan kaynaklanarak ortaya çıkan tümörlerin çapları 1-15 cm büyüklüğündedir. Rahim ağzında ve rahim gövdesinde gelişebilirler. Genellikle rahmin içerisinde bulunurlar.

Rahimde mevcut olan bu miyomlar; fibroidler, leyomiyomata, leyomiyom ve fibromiyom olarak adlandırılmaktadır.

Miyom türleri nelerdir?

Kadın rahminde mevcut bulunan miyomlar kendi aralarında Submuköz miyomlar, İntramural miyomlar ve Subseröz miyomlar olmak üzere 3 gurupta oluşmaktadır.

Submuköz miyomlar

Genel olarak rahmin iç iç yüzeyinde oluşarak büyüyen bir miyom çeşididir.

Diğer miyomlara nazaran bu türe en az rastlanan tür diyebiliriz. Az rastlanmasına rağmen en fazla kanama şikâyetleri bu miyomda görülmektedir. Bu kanamalar daha çok adet kanamasında artış olması ya da uzun sürmesi durumudur.

İntramural miyomlar

İntramural miyomlar, kadının rahim içi kaslarında yerleşmiş olan miyomlardır.

Genellikle en sık rastlanılan miyom türüdür. Bu miyomlar da submuköz miyomları gibi kişide adet kanamasının fazla olmasına ve süresinin uzamasına sebep olmaktadırlar. Ayrıca kadında aşırı karın ağrıları ortaya çıkar. Kişinin rahminde büyüme sonucunda dolgunluk hisleri oluşmaktadır. Büyüyen miyomlar karın içerisindeki diğer organlara bası uygulaması yapmaktadır.

Subseröz miyomlar

Genellikle rahmin dış yüzeyinde oluşan miyom türleridir.

Diğer miyom çeşitleri gibi kanamalara sebep olmazlar. Yalnız kişide şiddetli karın ağrıları meydana gelmektedir. Özellikle sırtında ağrılar mevcut olur. Rahimde oluşan bu miyomlar, çevre organlara aşırı baskı uygularlar