Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir?

Dünyanın 7 harikasından biri olan Mısır Piramitleri, gizemleri hala çözülememiştir. Piramit şeklindeki yapılar aslında yalnızca Mısır’a özgü değil ve dünyanın çeşitli bölgelerinde de bu yapılardan bulunmaktadır. Ancak en fazla Mısır’da olduklarından piramitler de Mısır ile özdeşleşmiştir. İnsan yapımı olmalarına rağmen gizemleri hala çözülemeyen Mısır Piramitleri’nin ağırlığı 20 ton civarında gelmektedir. Gizemi ile insanoğlunun her zaman ilgisini çeken bu piramitlerin hala çözülemeyen birçok sırrı bulunmaktadır. 3. Haneden döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit, bilinen en eski piramittir.

İnşa edilen onlarca farklı piramit ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri bu piramitlerin nasıl inşa edildiğidir. Piramitin yapımında kullanılan taşlar yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Peki bu taşlar nasıl getirilip bu kadar yüksek ve büyük yapılar inşa edilmiştir? İşte bu, Mısır Piramitleri ile ilgili sırrı çözülemeyen gizemlerden biridir. Piramitlerin içinde radar, sonar ve ultra sound gibi cihazların çalışmamasının nedeni de günümüzde hala anlaşılamamıştır. Mısır Piramitleri ile ilgili en ilginç bilgilerden biri de bitkilerin bu piramitlerin içinde normalden çok daha fazla hızlı büyüdüğüdür. Piramitlerin bazı odalarında ne olduğu hala bilinmemektedir.

Binlerce yıl önce yapılmış olmalarına rağmen günümüz teknolojisi ile bu piramitler ile ilgili birçok sır ve cevabı bulunamayan soru bulunmaktadır. Dönemin şartları ile bu piramitlerin taşları nasıl getirilmiş ve nasıl bu kadar büyük yapılar inşa edildi? Mısır Piramitleri ile ilgili en dikkat çekici konulardan biri de piramitlerin çevresi ve yükseliği arasındaki oranın, bugün bir dairenin yarı çapı ve çevresi arasındaki oran ile denk olmasıdır. Bu da bize, o dönemde matematiğin ne kadar önemli ve gelişmiş olduğunu göstermektedir. Mısır Piramitleri arasında en çok dikkat çeken piramitler Gize piramitleridir. Zaten günümüze kadar zarar görmeden gelebilen tek yapı Gize Piramitleri arasında yer alan Keops Piramitidir.

Mısır Piramitleri Resim Galerisi

piramit 1