Migren nedir? Nedenleri tedavisi

Migren nedir? Nedenleri tedavisi

Entelektüel faaliyetleri yüksek insanların hastalığı olarak da nitelendirilen migren kadınlarda daha sık görülüyor.

Eski peynir tütsülenmiş e sirke ve çikolata gibi bazı yiyeceklerin de migren ağrılarına yol açtığı öne sürülüyor.

migren çeşitleri

Baş ağrılarının pek çok B nedene bağlı olduğunu belirten uzmanlar, ağrı kliniğine başvuran hastaların 1/3’ ünde migren, 1/3’ünde gerilim baş ağrısı, 1/3’ünde de her ikisinin arasında kalan değişik tip baş ağrıları görüldüğünü vurguluyorlar.

migren nedenleri

Damarların sıkışması sonucu aşın gerginleşip çevresindeki duyarlı sinirleri harekete geçiren migrende ağrıyı başlatıcı faktörler şöyle sıralanıyor: Hormon değişiklikleri, özellikle östrojenin azalması, ilaç kullanımı, aşırı açlık, sigara ya da alkol kullanımı migreni başlatan nedenler arasında ilk sırayı alıyor.

Ayrıca stres, yorgunluk, parlak ya da patlayan ışıklar, yükseklik ve hava değişimi de migreni etkileyen faktörlerden. , Eski kaşar, tütsülenmiş peynir ve çikolata gibi bazı yiyeceklerin de migren ağrılarına yol açtığı görülüyor.

migren ne iyi gelir

Migren tipi baş ağrılarının özellikleri arasında, tekrarlayıcı olması, her krizde şiddet ve süresinin değişim gösterebilmesi geliyor. Diğer özellikleri arasında ise ağrının başın bir yanında başlaması ve zonklayıcı olması, ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, iştah kaybı, ışık ve gürültüden rahatsız olunması, kalıtımsal özellikler göstermesi sayılabilir. Migren krizinden önceki bir iki gün içinde görülen iştah artışı yanında ruhsal değişimler, nörolojik bir fonksiyon bozukluğuna işaret eder.

migren testi

migren tanısı

Bulanık görme (tül perdenin ya da buzlu camın arkasından görüyormuş gibi), gözün önünde ışıklı noktalarının uçuşması, zikzak çizgili görme biçiminde görme kusurları da migrende rastlanılan özellikler arasında yer alır. Migrenli hastaların hepsinde ortak özellik, ağrıların yavaş yavaş hızlanıp 1 saat sonunda dayanılmaz bir hale gelmesidir. Uzmanlar, migrenin tedavisi konusunda önleyici olarak çeşitli ilaçlar kullanılması ve gevşeme eğitimi gibi yöntemleri öneriyorlar.

migren tedavi

migren bitkisel tedavi

migren için şifalı bitkiler