Mide Ülseri nedir neden olur nasıl tedavi edilir

Mide Ülseri nedir neden olur nasıl tedavi edilir

Mide Ülseri nedir? nasıl tedavi edilir.  hangi belirtileri gösterir.

Mide ülseri tek başına ya da reflü ve fıtık ile birlikte görülebilir. Hastalık yeni başladıysa midede ekşime ve ağırlık hissi, ağızda ekşi su, dilde paslanma, karnın üst kısmına bastırılınca hissedilen ağrı, yemekten 2-3 saat sonra sırta, kürek kemikleri arasına yayılan şiddetli mide ağrıları görülür.

Kusmayla gelen kan ve/veya kahverengi büyük abdest, ülserin ilerlediğini gösterir. Reflü, gastrit ve ülserin sebebi aynı olduğu için tedavisi de aynıdır.

mide ülseri için şifalı bitkiler

mide ülseri bitkisel tedavi

mide ülseri tedavisi

mide ülseri neden olur

mide gastrit belirtileri

mide ülseri ameliyatı

mide ülseri ilaçları

ülser diyeti

. Fazla doldurulan ve besinlerin uzun süre beklemesi-çürümesi sonucu şişen midede mukoza iltihaplanmaya, kaslar gevşemeye ve sarkmaya, kapak mekanizması bozulmaya başlar.

’ Tok karna ağır egzersiz ve cinsel ilişki karın içi basıncı artırarak diyafram kasının gevşemesine, reflü ve mide fıtığına yol açabilir.

‘ Bazı insanlarda reflünün tek sebebi saat II’den sonra yemek olabilir, Saat 2’den sonra yenen yemek midede sindirilmeden çürür, asit ve gaz

oluşur. Yemek erken yense bile, sindirim tamamlanmadan meyve veya tatlı yemek de aynı sonucu doğurur.

‘ Son yıllarda hiçbir şekilde sindirilemeyen katkılı hazır ürünleri tüketen çocuklarda, özellikle hazır mama ve bisküvi ile hazırlanan karışık kahvaltıyla beslenen bebeklerde, mide reflüsü yaygınlaşmaktadır.

‘ Gebelikte karaciğerden mideye gönderilen ve kusarak dışarı atılantoksinler, yemek borusunun altındaki kasların gevşemesine ve geçici reflüye yol açar.

. Yaşlılarda mide asidi daha az üretilir, dolayısıyla hazım zorlaşır. Buna bağlı olarak yaşlılar yemek miktarını azaltmazlarsa, devamlı hazımsızlık sebebiyle dokuların gevşemesi ve esnekliğini kaybetmesiyle reflü ve mide fıtığı ortaya çıkar.

Yetişkinlerin yaklaşık %80’ninde mide reflüsü görülmektedir.