Mide Reflüsü nedir nasıl tedavi edilir

Mide Reflüsü nedir nasıl tedavi edilir

Mide reflüsü, yemek borusundaki kapak mekanizmasının gevşemesiyle, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Eğer onikiparmak bağırsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yemek borusuna çıkan içerik hem asit, hem safra içerir. Safra da, mide asidi gibi, yemek borusunu tahriş eder.

reflü ne iyi gelir

reflü nedir belirtileri nelerdir

reflü ilaçları

reflü nasıl geçer

reflü nedir kısaca

reflü neden olur

reflü tedavisi

Mide reflüsünün belirtileri

Midede hazımsızlık, ekşime, yanma ve gaz,0 Şişkinlik, geğirme ve ağız kokusu,0 Su, gıda artıkları, safra ya da hepsinin birdenbire ağza gelmesi,0 Geceleri öksürük, sabahları ses kısıklığı ve boğaza doğru yayılan ağrı.

Bu rahatsızlıklar sırtüstü yatma ve öne eğilmeyle daha da artabilir. Hazımsızlık devam ederse

. Şişkinliğin kalbe baskısıyla kalp çarpıntısı ve kan dolaşımında bozukluk

. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması ile kronik farenjit, sinüzit alerjik astım ve diş çürümesi,

Ses tellerinin tahriş olması ve kalınlaşması ile ses kısıklığı ve kronik öksürük ortaya çıkar.

Mide reflüsünün sebepleri

. Fazla doldurulan ve besinlerin uzun süre beklemesi-çürümesi sonucu şişen midede mukoza iltihaplanmaya, kaslar gevşemeye ve sarkmaya, kapak mekanizması bozulmaya başlar.

’ Tok karna ağır egzersiz ve cinsel ilişki karın içi basıncı artırarak diyafram kasının gevşemesine, reflü ve mide fıtığına yol açabilir.

‘ Bazı insanlarda reflünün tek sebebi saat II’den sonra yemek olabilir, Saat 2’den sonra yenen yemek midede sindirilmeden çürür, asit ve gaz

oluşur. Yemek erken yense bile, sindirim tamamlanmadan meyve veya tatlı yemek de aynı sonucu doğurur.

‘ Son yıllarda hiçbir şekilde sindirilemeyen katkılı hazır ürünleri tüketen çocuklarda, özellikle hazır mama ve bisküvi ile hazırlanan karışık kahvaltıyla beslenen bebeklerde, mide reflüsü yaygınlaşmaktadır.

‘ Gebelikte karaciğerden mideye gönderilen ve kusarak dışarı atılan toksinler, yemek borusunun altındaki kasların gevşemesine ve geçici reflüye yol açar.

. Yaşlılarda mide asidi daha az üretilir, dolayısıyla hazım zorlaşır. Buna bağlı olarak yaşlılar yemek miktarını azaltmazlarsa, devamlı hazımsızlık sebebiyle dokuların gevşemesi ve esnekliğini kaybetmesiyle reflü ve mide fıtığı ortaya çıkar.

Yetişkinlerin yaklaşık %80’ninde mide reflüsü görülmektedir.

reflü bitkisel tedavi

Öneriler

Beslenmeyi düzeltmek, geç saatte yemekten vazgeçmek ve niyet ederek, planlı olarak önce 3 günde bir, sonra haftada bir, sonra 2 haftada bir olmak üzere kusmak, kustuktan sonra su içmek gerekir. 3 günlük açlıklarla kısa zamanda reflüden kurtulmak mümkündür.

Reflü yaşayanların yüksek yastık kullanması gerekir.