Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

İngilizce’de “moon” ve “pause” yani ay ve durma kelimelerinin birleşiminden meydana gelen “menopause” kavramı, kadınlarda her ay düzenli olarak görülen adet kanamalarının tamamen kesilmesi, sonlanması anlamına gelmektedir. Menopoz doğal bir süreç olduğu için, büyüyen, gelişen ve yaşlanan kadınların hepsinde adet kanaması bir gün sona erecektir. Bazı kadınlarda 40, belki daha erken görülmekle birlikte, menopoz için normal kabul edilen yaş aralığı genelliği 45 ile 50 yaş aralığıdır. Rahmin işlevini sonlandırması olarak düşünülse de, menopoz aslında yumurtalıkların işlevini sonlanmasıyla meydana gelir. Menopoz yaşı, kadından kadına değişiklik göstermektedir. En son görülen fizyolojik adet kanaması, o kadının menopoz yaşıdır.

Bu dönem başladıktan sonraki süreçte kısa süreli kanamalar görülebilir, normal adet döngüsü ile karıştırılmamalıdır. Menopoz yaşına gelince, bunu etkileyen faktörlerin başında genetik faktörler gelmektedir. Annenizi, anneannenizin menopoz yaşına bakarak, kendi menopoz yaşınız hakkında da az çok fikir sahibi olabilirsiniz, ancak her zaman benzerlik gösterecek diye bir kesinlik de yoktur. Menopoz başlangıcı en çok etkileyen faktörlerden biri de strestir. Çok stresli bir hayat yaşayan kadınlarda menopoz, daha erken başlayabilir.

Yine sigara içen kadınlarda menopoz yaşı genellikle daha gençtir. Menopoz bazı kadınlarda, diğer kadınlara göre daha erken yaşta başlayabilir. Buna da “erken menopoz” adı verilmektedir. Adet kanaması 40 yaşından daha erken kesilen kadınlar, bu gruba girmektedir. Tıpta prematür menopoz olarak bilinen bu dönem, kadınlarda hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca menopoz ile birlikte, yaşınız kaç olursa olsun, yine bazı psikolojik ve fiziksel durumlar ortaya çıkar. Ateş basması, aşırı sinirlilik hali, kilo alma- kilo verme gibi durumlar menopoz belirtilerinden yalnızca bir kaçıdır.