Meme Kanserinde 4 evre Nedir? Nasıl tedavi edilir

Meme Kanserinde 4 evre Nedir? Nasıl tedavi edilir

Meme kanserinde 4 evre nedir? Nasıl tedavi edilir? Meme kanseri basit yapılı tek bir hastalık değildir. Daha çok özel durumlar ve değişiklikler zinciridir. Bütün meme kanseri türleri birkaç hücrenin kontrol dışı büyümesiyle başlar. Bu ortak bir özelliktir. Normal dışı hücre çoğalması genelde hızlıdır ve vücut enerjisini çalar. Çoğalan hücre yığını tümör olarak adlandırılır. Her tümör kanser olacak diye bir kural yoktur. Pek çok tümör kanserleşmez, yayılmaz, hayatı tehdit etmez, büyümesini sadece kendi alanında sürdürür. Bunlar halk arasında iyi huylu tümörler olarak bilinir. Kanserleşen yapılar sadece bulundukları alanda büyümekle kalmaz. Çevre dokulara ve uzak organlara yayılabilirler.

Kanserli memenin alınması ameliyatı canlı

Diğer organların faaliyetlerini bozarak hayatı tehdit ederler. Kadının hayatının herhangi bir döneminde, çeşitli etkilerle, meme bezi içinde, meme bez gruplarında (lob) veya süt kanallarında hücre artışı meydana gelir. Başlangıçta bu hücre artışı iyi huylu bir değişikliktir, çoğalan hücreler meme bezinde köken aldıkları hücrelere benzerler. Bu değişikliğe hiperplazi adı verilir. Zaman içinde hücreler değişiklik geçirerek köken aldıkları hücrelere benzememeye başlarlar. Bu duruma atipik hiperplazi adı verilir. Bu hücrelerin birikimi meme kanserine neden olur.

  1. Hiperplazi: Hücreler süt kanalı içinde zararsız bir şekilde artış göstermiş.
  2. Atipik Hiperplazi: Hücreler olağan görüntülerini kaybetmiş. Hala iyi huylu bir yapı.
  3. İn Situ Kanser: Atipik hücreler kanalı doldurmuş, artık kanser oluşumu başlamış. Yayılım yok
  4. İnvaziv Karsinom: Artık hücreler, kanalın veya meme lobunun sınırlarını aşmış çevre dokuya yayılmaya başlamıştır. Bu gelişim en çok meme kanallarında ortaya çıktığından, en sık rastlanan meme kanseri türü invaziv duktal karsinomdur.

RİSK FAKTÖRLERİ

Bazı kadınlarda meme kanseri ile karşılaşma şansı genetik yatkınlık ve bazı çevre faktörleri nedeniyle daha fazladır.

GENETİK GEÇİŞ NEDIR?

Ailede meme kanserinin olması tek başına güçlü bir risk faktörüdür ve saptanabilecek diğer risk faktörlerinin de tehlike potansiyelini arttırır. Tüm meme kanserleri içinde genetik geçiş %7-10 civarında saptanmaktadır. Genetik geçiş için BRCAI BRCAZ genleri araştırılmaktadır. Meme kanseri erkekte de görülebilmektedir. Meme kanserinin ilişkide olduğu düşünülen kanser türleri de vardır. Bunlar: Yumurtalık kanseri, kalın bağırsak kanseri ve prostat kanseridir.

MEME KANSERİ NASIL YAYILIR?

Kanserleşen yapılar diğer dokuların içine doğru büyüyebilir veya bulundukları yerden daha uzak dokulara yayılabilirler. Direkt yayılım ile çevrelerindeki dokulara sıçrayarak etraflarındaki, yağı, kası, sinirleri, cilt dokusunu tutabilirler. Kanserleşen dokular kan ve lenf sıvısı yolunu kullanarak vücudun diğer organlarına yayılabilirler. Bu yayılım düzeyi saptanarak meme kanserinin evresi ortaya konur.

Göğüs kanserinin evreleri – 4 evre kanser yaşam süresi

Evre 1: Meme kanseri sadece meme dokusu içindedir.

Evre 2: Koltuk altı lenf düğümlerinde tutulum başlamıştır.

Evre 3: Kanser bulunduğu bölgede çevre dokuya yayılmıştır, üst lenf bezleri tutulmuştur.

Kanserin kemiğe sıçraması belirtileri

Kanser bulunduğu bölgenin dışına çıkmış ve vücuda yayılmıştır. Yayılım bölgeleri genelde kemik dokusu, karaciğer ve akciğerlerdir.

ERKEKTE meme KANSERİ

Bazı hastalıklar kaynaklandıkları temel özelliklerden dolayı genellikle bir cinste daha fazla görülürler. Meme kanseri de bunlardan biridir. Ancak erkekte de östrojen hormonunun yükseldiği durumlar meme kanserine sebep olabilmektedir. Erkekte meme kanseri nadirdir ancak hızlı ilerleyebilir. Özellikle yoğun alkol kullanma alışkanlığı veya kronik karaciğer problemi olanlarda meme kanseri çok daha sık görülmektedir. Meme dokusunda en ufak bir değişiklik hisseden erkek bunu derhal uzmanına başvurarak değerlendirmelidir.

Kanserli memenin görüntüsü

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinde temel tedavi metodu cerrahi ile kanserli dokunun memeden uzaklaştırılmasıdır. Kullanılan cerrahi yöntemler;

Lumpektomi: Sadece kitlenin alınmasıdır. Koltuk altındaki lenf bezleri ikinci küçük bir kesiden girilerek temizlenir. Küçük kitlelerde koltuk altındaki lenf bezlerinin özel bir boya ve radyoaktif madde ile işaretlenmesiyle kanserin yayılması muhtemel ilk lenf bezi saptanabilmektedir. Seçilmiş hastalarda bu bez tek başına çıkarılmakta, bezde kanser yayılımı saptanmazsa koltuk altındaki diğer lenf bezlerine dokunulmamaktadır.

Parsiyel Mastektomi: Memede hastalıklı bölgenin alınmasıdır. Memede saptanan kanser kitlesi 23 cm’den büyük değil ancak sınırları tam olarak tespit edilemiyorsa kitlenin genişçe bir çevre doku ile beraber çıkarılması tercih edilir. Bu ameliyata yine koltuk altı lenf bezlerinin cerrahi olarak örneklenmesi veya temizlenmesi eklenir.

Modifiye Radikal Mastektomi: Meme dokusunun koltuk altıyla beraber alınmasıdır. Mastektomi kelime anlamı olarak meme dokusuna cerrahi olarak müdahale etmek ve tümünü veya bir kısmını almaktır. Önündeki tamlamalar yapılan işlemin boyutunu belirler. Radikal

Mastektomi: İleri evre meme kanserinde meme dokusuyla beraber çevre dokunun da çıkarılması işlemidir. Kas dokusu yerinde bırakıldığı için hasta talep ettiğinde yeniden meme yapma (rekonstüksiyon) cerrahisi daha kolay olmaktadır. Cerrahi tedaviye ek olarak kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisi uygulanabilir.

Meme kanseri – Radyoterapi Nedir?

Meme kanseri tedavi şeması içinde önemli yer tutan bir yöntemdir_ Basit anlatımıyla yüksek enerjili X-ışınlarının belli dozlarda meme dokusuna veya koltuk altına verilmesidir. Radyoterapide ışınlar diğer dokulara zarar vermeksizin göğüs üzerinde meme bezesinin bulunduğu bölgelere odaklanır, Gelişmiş teknoloji sayesinde bu tedavi çok güvenlidir.

Memede Ağrı

Meme dokusunda ağrı hissedilmesi sık görülen bir yakınmadır. Pek çok kadın aslında kanser belirtisi olmasından korktuğu meme ağrısından yakınır. Ağrı pek çok hastalıkta olduğu gibi hasta tarafından hissedildiğinde hastayı doktora gitmeye zorlayan bir duygudur.

Göğüs kanseri öldürür mü

Memede hissedilen ağrı eğer adetlerle de değişmiyorsa meme dokusu haricindeki bir başka dokudan. çoğu kez de kas iskelet sisteminden kaynaklanmış olabileceği gibi ani gelişen ağrı. memedeki bir enfeksiyon nedeniyle gelişmiş olabilir.

Bu tip ağrılar ikiye ayrılır. Biri gerçek meme ağrılarıdır ki adetten bağımsız gelişmiş olabilir. diğeri ise yine meme dokusu içinde hissedilen ancak çıkış noktası başka bir doku olan ağrılardır ve kas ağrıları bu gruba girer.

Memede kanseri ağrı yaparmı

Gerçek meme ağrıları genellikle iyi huylu meme hastalıklarına bağlı görülür. Meme içinde aşırı gergin bir kist gelişmekte olan bir fibroadenom memedeki enfeksiyonlar ağrıya sebep olabilirler. Eğer tek bir noktada ağrı gelişir ve devamlılık kazanırsa vakit geçirmeden doktora başvurulması gerekir. Pek çok kadın adet öncesi dönemde meme dokusunun hassaslaşmasıyla beraber çeşitli derecelerde ağrı hisseder. Bu normal kabul edilir.

Kimi kadın ise adetten 15 gün önceden başlayan meme dokusunda gerginlik, hassasiyet hisseder. Bu şikayet adet ile beraber rahatlayabilir ya da adetten sonra gerginlik sürebilir.

Bu rahatsızlık geliştiğinde doktora başvurulmalıdır.

Göğüs kanserin kemoterapi-  Kemoterapi Nedir?

Memede yayılmakta olan kanserli hücreleri yok eden ilaçların verildiği bir tedavi yöntemidir. Sadece saptanan meme kanserli kitleye karşı değil ayrı zamanda cerrahi sonrasında vücutta herhangi bir yerde bulunabilecek kanser hücrelerine karşı da etkilidir. Kanserin aşamasına göre ameliyat öncesinde, ameliyat sonrasında veya tek başına verilebilir. Kemoterapi yan etkileri olan bir tedavi yöntemidir, ancak bu yan etkiler geçicidir ve kişiden kişiye değişebilir.

MEME REKONSTRÜKSİYONU

Meme cerrahisinden sonra memenin tekrar yapılması işlemine rekontrüksiyon adı verilir.

Meme dokusu yeniden yapılma işleminde ya protez ya da kadının kendi yağ ve kas dokusu kullanılır. Protez kullanılacaksa önce protezin konacağı bölgeye doku genişletici yerleştirir. Yavaş yavaş şişirilerek doku arasında protez için yeterli boşluk oluşturulur. İkinci operasyon ile kalıcı protez yerleştirilerek meme oluşturulur, daha sonra meme başı ve areola yapılır.