Meme Büyütme Nedir ? Bu Konuda Merak Edilenlerin Hepsi

Meme Büyütme Nedir ? Bu Konuda Merak Edilenlerin Hepsi

Meme Büyütme ve Merak Ettikleriniz

Dolgun ve diri göğüslere sahip olmanın kadınları ne kadar mutlu ettiğini bilmeyen yok. Gerek giysi seçerken, gerek mayo, bikini giyerken, gerekse eşi ile birlikteyken küçük memeler kadın özgüvenini zedeliyor. Bu konu ile ilgili uzmanlığına baş vurduğumuz estetik cerrah Op. Dr. Defne Erkara meme büyütme hakkında en çok merak edilen soruları cevapladı.

1)Meme büyütme operasyonu nedir?

Meme büyütme operasyonu, protez kullanarak veya bazı durumlarda yağ transferi yaparak memenin boyutunun arttırılmasıdır. En popüler ve sıklıkla uygulanan estetik cerrahi prosedürlerinden biri olan operasyon, ihtiyaç duyan kadınlara uzun vadeli ve başarılı çözümler sunar.

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği tarafından yayınlanan verilere göre 2015 yılında en çok istenen estetik cerrahi ameliyatı meme büyütme ameliyaları oldu. 2015 yılında, yaklaşık 280.000 kadın meme büyütme operasyonu geçirdi. 106.000 göğüs kanseri hastası ise kanser tedavisinden sonra rekonstrüksiyon yaptırdı. Meme büyütme ameliyatlarının popülerliği her geçen gün artmaktadır. Bu operasyonun sıklığı 1997 yılından bu yana neredeyse 3 kat artmıştır.

2)Kaç tip meme protezi vardır?

Meme büyütme operasyonlarında 2 farklı türde protez kullanılır. Bunlara kısaca değinecek olursak:

Salin Protezler: Bu tipte protezlerin içi tuzlu su ile doludur. Kullanımı silikon tipi protezlere göre giderek azalmaktadır.

Silikon Protezler: İçi silikon jelle dolu olan protezlerdir. Salin implantlara göre görünüm ve kıvam açısından meme dokusuna daha çok benzer ve bu yüzden giderek daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

3)Silikon protezler nasıl yerleştirilir?

Silikon protezler damla veya yuvarlak şekillerde olabilir. Estetik cerrah tarafından göğüs kasının altına veya üstüne yerleştirilebilir. Görüldüğü gibi meme büyütme operasyonu farklı şekillerde yapılmaktadır. Hangisinin sizin için daha uygun olduğunu anlamanın en iyi yolu, bir estetik cerraha muayene olmaktır.

4)Kullanılan silikon protezler kansere neden olur mu?

Kullanılan protezler ile ilgili doğru olmayan pek çok bilgi ortalıkta dolaşmakta ve yüzlerce kadınların kafası duydukları çelişkili bilgilerden dolayı haklı olarak karışmaktadır.

Yapılan araştırmalar operasyonlarda kullanılan silikon protezlerin bilinenin aksine meme kanser riskinde herhangi bir artışa neden olmadığını göstermektedir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında kadınlar yeni bir meme dokusuna sahip olmaktadırlar. Kendilerini daha sıklıkla muayene ederek bu yeni dokuya kısa sürede alışmaya çalışmalıdırlar. Bu şekilde ele gelen bir kitleyi kolaylıkla farkedebilirler ve böylece kanser tanısının gecikmesi engellenmiş olur.

Ayrıca mammografi çekilirken protezin görüşü engelleyebilmesi sebebiyle mutlaka teknisyene daha ayrıntılı bir çekim yapılması için protezle ilgili bilgi verilmelidir.

5)Takılan protez emzirmeye engel olur mu?

Pek çok kadın silikon protez takıldıktan sonra emzirme ile ilgili sıkıntılar yaşayabileceği konusunda endişelenir. Eğer operasyon tecrübeli bir estetik cerrah tarafından süt bezleri ve süt kanallarına zarar verilmeden yapılırsa kesinlikle emzirmede sıkıntı yaşanmayacağı bilmelidirler.

6)Silikon protez patlar mı?

Kullanılan silikon protezler darbelere karşı son derece dayanıklı malzemeden üretilmiştir. Olağan durumlarda patlaması mümkün değildir. Ancak bıçak gibi sivri uçlu bir cisim batması ve ya ateşli silah yaralanmaları sonucunda patlayabilir. Patlasa dahi silikon jelin sağlığa zararlı bir etkisi olmadığından vücut için sıkıntı teşkil etmez. Sadece hasarlanmış protez operasyonla çıkarılıp yeni bir protez takılır.

7)Operasyon sonrası hangi olumsuzluklar görülebilir?

Nadir de olsa her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme büyütme operasyonlarında da bazı istenmeyen komplikasyonlar görülebilir. Kapsül kontraktürü denilen silikon implant etrafındaki göğüs bölgesinin sertleşmesi bu komplikasyonlardan biridir.

Operasyon sonrası görülebilen bir diğer istenmeyen durum ise (silikon implant meme başından kesi yapılarak yerleştirilirse) meme başında his kaybı ve/veya ağrı oluşmasıdır. Bu yan etki de genellikle bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Genel anestezi altında yapıldığı için, genel anestezinin tüm riskleri meme büyütme operasyonu için de geçerlidir.