Mekruh nedir?

Mekruh nedir?

Mekruh, İslam dininde yasaklanmamış ancak yapılmaması gereken şey anlamına gelmektedir.

Sözlük anlamına bakacak olursak mekruh, ‘beğenilmeyen ve hoş görülmeyen şey! anlamını taşımaktadır.

Hanefilik mezhebinde mekruh, tahrimen mekruh ve tenzîhen mekruh olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Peki bu tahrimen mekruh ve tenzîhen mekruh nedir? Şimdi bunlara değinelim…

Tahrîmen mekrûh:

İslam dininde ayetlerin yorumlanması yada hadislere göre yapılmaması istenen şey demektir. Yani bu da demek oluyor ki; yapılması harama daha yakındır. Ancak, açık ayet gibi kesin olmayan bir delile dayandığından veya delaletindeki bir kapalılıktan dolayı haram sınıfında yer almamaktadır. Bu sebeple amelî haram olarak da bilinmektedir.

Bu tür, yani mekruh olan fiilleri işleyen kişilerin ahirette cezaya uğrayabileceklerine inanılmaktadır. Ancak bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Sigara içmek, (tavla, kağıt ve bahis) gibi kumar oyunlarını oynamak, erkeğin ipek giymesi ve altın takması mekruh’a verilebilecek örneklerden bazılarıdır.

Tenzîhen mekrûh:

Şeriatın kesin ve bağlayıcı olmayan bir ifade ile yapılmamasını istediği eylemlerdir. Bu tür eylemleri işlemek ceza ve kınama gerektirmez.

Toplu bir ibadete katılacak kimsenin soğan-sarımsak yemesi ve ikindi namazından sonra kerahat vaktine kadar nafile namaz kılmak, Tenzîhen mekrûh’a verilebilecek örneklerden bazılarıdır.