Maya Takvimi Nedir?

Maya Takvimi Nedir?

Güney Amerika’da milattan önce 3114’te Maya Takvimi ortaya çıkmıştır. Mayalar, bizim kullanmış olduğumuz takvimden daha doğru bir tarihsel yapılanma sistemini bulmuşlardır. Gerçekte kullanılan takvim tam olarak net bir doğru değildir. Standart olarak 365 gün baz alınsa da her dört yılda bir, artık bir yıl zaman dilimi lave edilmektedir ve bu hesaplama üzerine de onbir dakika fazla gösterir. Bu sebeple mevsimler arasında farklılık ortaya çıkar.

Maya Takvimi’nin sistemi biraz karışıktır. Tzolkin olarak bilinen 260 günlük bazda bir temeli belirtir ve belirsiz bir 365 günü ifade eder.

Maya Takvimi Güneş yılına dayanılarak temel alınır ve Venüs’ün dairesel döngüsünü kullanarak da hesaplamalar yapılmıştır.

Takvim yılı milattan önce 3114 yılında başlamış olmasına rağmen uygarlık belirtileri milattan sonra 100 yılına kadar bilinmemekteydi. Milattan sonra 600 ve 800 yıllarında yaşamış olan Mayalar, belirsiz bir şekilde kaybolmuşlardır. Ardından birçok yapıt ve piramitler bırakmıştır.

Mayalar hakkında detaylı bilgilere sahip olunamamıştır. Yazılı birçok belgeler bulunmuştur. Fakat bunların hepsi dini açıdan batıl düşünceler ve saçmalıklar olarak görüldüğü için yakılarak imha edilmiştir. Geriye kalan bazı yapılar üzerinde yer alan yazılar sayesinde birkaç ufak bilgiler edinilebilmiştir. Zaman içerisinde yapılacak kazılar ile birlikte belki bir gün yeni bulgular keşfedilebilir.

 Maya Takvimi 21 Aralık 2012 tarihinde sona eriyordu ve bu tarihte de kıyametin kopacağı senaryoları ortalığı kasıp kavurdu. Ya dünyanın sonu gelecekti ya da aydınlanma çağına geçiş yapılacaktı. Bilimin temellerine göre olasılık dâhilinde olan bir tek senaryo vardı o da güneş fırtınasının yaşanacağı olmuştur. Hatta kıyametin uğramayacağı tek yer İzmir’in Şirince yerleşkesi olarak kayıtlarda saptanmıştır. Ne kadar ironik değil mi? Birçok insan her şeyini toplayıp oraya göç etmişti bu tarihten önce. Tüm Dünya mahvolacak ve sadece Dünya üzerinde ufacık bir nokta mı ayakta kalacak?  Bu tarihte küresel olarak bizleri etkileyen önemli bir değişiklik yaşanmadı ama kıyamet elbette bir gün bizi bulacak fakat bilimsel çalışmalara göre bu süreç şimdilik çok ama çok uzakta ve bu yüzden böyle senaryolarla hayatı karartmamalı. Ölüm nasıl olsa elbet bir gün hepimizi gafil avlayacak.