Mastürbasyon Nedir, Kadınlar ve Erkekler Nasıl Yapar?

Mastürbasyon Nedir, Kadınlar ve Erkekler Nasıl Yapar?

Mastürbasyon, tüm dünyada genel olarak ayıplanan ve çok tartışılan bir konudur. Ancak kadın ve erkeklerin ve hatta evli çiftlerin yaygın olarak mastürbasyon yaptıkları bilinmektedir.

Peki masturbasyon nedir? Nasıl yapılır? Zararları var mı? Kimler masturbasyon yapar? Masturbasyon hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Masturbasyon Nedir?

Masturbasyon, erkek veya kadının cinsel davranışı zihninde yaşaması ve bununla birlikte elle veya yabancı bir cisimle sürtünerek orgazmın yani boşalmanın sağlanmasıdır.

Halk arasında ayıplanan bir durum olsa da erkeklerin ve kadınların sıklıkla masturbasyona başvurdukları bilinmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin hemen hemen tamamının, kadınların ise dörtte üçünün hayatlarının en az bir döneminde masturbasyon yaptığı belirlenmiştir.

Türkçe’de ‘Öz Doyum’ olarak da kullanılan masturbasyon, “otoerotik aktivite” veya “otoerotizm” olarak da bilinmektedir.

İngilizce ve diğer Latin dillerinde Masturbation yani ‘elle rahatsız etme’ olarak geçmektedir.

Çocukluk Çağında Masturbasyon

Cinsel öz uyarı, çocukluk dönemlerinde sıklıkla yaşanmaktadır.

Genel olarak 1,5 yaş civarında erkek ve kız bebekler genital organlarını uyarmaya başlamaktadır. Bu dönemde çocuklar kendi vücutlarını tanımaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Genital alanda hazzı hissetmeleri de bu çalışmalara dahildir.

Zaman içinde çocukların anne, baba, çevredeki diğer çocuklar, hatta hayvanların cinsel organlarına karşı ilgi artışı da olmaktadır. Bu ilgi doğal bir akışla, oyun arkadaşlarına cinsel organlarını göstermeye (teşhirciliğe), diğerlerinkine bakmaya ve dokunmaya kadar gidebilmektedir.

Cinsel kimlik çok erken yaşlarda oluşmaya başlar. Özellikle 3 ila 6 yaş arasında ki bu döneme ‘fallik dönem’ adı verilmektedir, bu süreçte cinsel kimlik gelişmektedir. Bu dönemde çocukların sıklıkla masturbasyon yapmaları doğaldır. Ancak bu dönemde anne ve babaların çocuklara yaklaşımı çok önemlidir.

Çocukların cinsel kimliklerini tanıdığı dönemde, aşırı baskıcı ebeveynlerin tutumu, ilerleyen yaşlarda erkeklerde erken boşalma ve sertleşme problemine neden olmaktadır. Kızlarda ise; vajinismus, anorgazmi ve cinsel isteksizlik sorunlarına neden olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki masturbasyon psikoseksüel gelişimin evrensel, kaçınılmaz bir yönüdür ve çoğunlukla doğal bir adaptasyonla sonuçlanır.

Ergenlik Döneminde Masturbasyon

Çocuklarda bluğ çağı adı verilen ergenlik döneminde, sex hormonlarının artışına bağlı olarak; cinsel meraklar, cinsel uyarılmalar ve buna bağlı olarak masturbasyon sıklığı artış göstermektedir.

Kadınlar Nasıl Masturbasyon Yapar?

Kadınlar genel olarak elle dıştan klitoris uyarısı ile masturbasyonu tercih etmektedir.

Elle veya yabancı bir cisim kullanılarak, vulva ovuşturularak yada sıkarak yapılan klitoral uyarılar genellikle orgazm ve boşalma ile sonuçlanmaktadır. Titreşimli vibratörler klitoris uyarısı sağlayarak boşalmayı sağlayabilir.

Banyoda basınçlı su tutularak klitorisin uyarılması da diğer bir masturbasyon yöntemidir. Hem kadın hem de erkekler masturbasyon sırasında bebek yağı veya sabun gibi kayganlık sağlayıcı maddeler kullanmaktadırlar.

Kadınlar masturbasyon yaparken vücutlarının meme ucu, bacak arası, kulak arkası gibi haz bölgelerini de elleri ile uyararak orgazmı sağlayabilmektedirler. Bazan pornografik film, cd veya dergiler de orgazm sırasında kullanılabilmektedir.

Kadınlar bazen dildo (yapay penis) veya başka yabancı maddeleri vajina içine sokarak, klitoris ve G Noktası aracılığıyla vajinal tatmin yolunu arayabilmektedir. G noktası vajinal girişte 2-3 cm içeride vajinal ön duvarda yer alan bir alandır ve koital orgazmı sağlar. Vajina içine parmak veya parmaklar sokularak (elle) G noktası uyarılarak da özdoyum sağlanabilmektedir.