Manipülasyon Nedir? Teknikleri nelerdir? Nasıl Yapılır?

Manipülasyon Nedir? Teknikleri nelerdir? Nasıl Yapılır?

manipulasyon-nedir-teknikleri-nelerdir

Manipülasyon nedir? Manipülasyon teknikleri nelerdir? Manipülasyon nasıl yapılır? Manipülasyonun anlamı nedir? Manipülasyon hakkında bilinmeyenler ve merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon, kişileri istemedikleri halde veya kendi bilgileri dışında etkilemem ve yönlendirme işlemine verilen ad’dır.

Sözlük anlamında ise Manipülasyon; Ekonomi varlıkları yapıcı, açıklayıcı ve yararlı bir biçimde kullanma işi, Seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme anlamına gelmektedir.

Spk’ya göre manipülasyon; yapay olarak, sermaye piyasası araçlarının, arz ve talebini etkilemek aktif bir piyasanın varlığı izlenimini uyandırmak manipülasyon anlamına gelmektedir.

Manipülasyon, Psikolojik Manipülasyon ve Finansal Manipülasyon olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Psikolojik Manipülasyon Nedir?

İnsanları kendi bilgileri dışında yada istemedikleri halde etkileme ve yönlendirme anlamına gelmektedir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucunda insanlar ‘davranış değişikliği’ veya ‘kanaat değişikliği’ gösterebilirler.

Psikolojik Manipülasyon Teknikleri

  • Kapıya ayak koyma tekniği,
  • Oltaya takma tekniği,
  • Yüzüne kapıyı çarpma tekniği,
  • Açık ve zımni tarzlar,
  • Klasik ve yeni tarzlar.

Manipülasyon Tedavisi Nedir?

Manipülasyon tedavisi, ellerle yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. Tedavide hastalıklı bölgeye ellerle birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar, teknikler uygulanır.

Klasik bir tıp tedavisidir, alternatif tıp değildir.

Finansal Manipülasyon Nedir?

İnsanları kandırarak bir menkul kıymeti almaya veya satmaya sevk etmeye veya menkul kıymetin fiyatını yapay bir seviyede tutmaya yönelik davranışlar, Menkul kıymet piyasalarında arz ve talebin serbest bir şekilde karşı karşıya gelerek fiyatları belirlemesine yönelik sürecin kasıtlı olarak engellenmesi anlamına gelmektedir.

Manipülasyonla spekülasyon genelde birbirine karıştırılan kavramlardır. SPK mevzuatına göre manipülasyon yapmak suçtur. Fakat spekülasyon yapmak serbesttir.