Mandala Nedir?

Mandala Nedir?

Hint-Avrupa dil ailesinin en eski kökenli dillerinden biri olan Sanskritçe’den gelen Mandala sözcüğü, kelime olarak manda( enerji) ve la ( kap) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Sihirli çember adıyla da anılan ve insanlar üzerinde olumlu etkileri gözlemlenen mandala, yukarıdaki sözcüklerden yola çıkarak enerjiyi saklayan kap anlamı taşımaktadır. Mandala yaparken kişinin hissettiği duygular ve dilediği dileklerin bu kap tarafından tutulduğu ve saklandığına inanılır. Dolayısıyla bir mandalaya güzel, pozitif bir enerji yüklediğinizde ve ardından bunu üzerinizde taşıdığınızda, size pozitif enerji geçirdiği ve her daim pozitif olmanızı sağladığı düşünülür.

Aslında mandala tam 40 bin yıl öncesine kadar gitmektedir. Mağara duvarına çizilen resimlerde izine rastlanan bu kap, merkezden başlayan ve iç içe geçen sembollerin bütünü oluşturmasını simgeleyen desenlerden oluşmaktadır. Mandalayı üzerinde taşıyan kişinin kötülüklerden ve negatif enerjiden, evinin dekorasyonunda kullanan kişilerin olumsuz enerjiden korunacağına inanılmaktadır. Birçok din ve kültürde farklı isimlerle anılan mandala, özellikle kutsal mekanlarda kendini göstermektedir.

Sezgisel bir enerjiye sahip olan bu enerji kabı, kişilerin yaşantısında farkında olarak ya da farkında olmadan yer almaktadır. İçsel huzuru sağlamak, negatif enerjilerden arınmak, ruhsal dinginliği sağlamak gibi pozitif enerji yayma ve enerjiyi saklama amacıyla kullanılan mandalayı yapmak için bir adet kağıda, kaleme, pergele ve cetvele ihtiyacınız olacak. Bu şeklin nasıl çizildiğini, Youtube üzerinde yer alan mandala çizimi videolarından öğrenebilirsiniz. Günümüzde ismi çok fazla kişi tarafından bilinmese de, aslında bir çoğumuzun hayatında bu tarz simge ve objeler yer almaktadır.