Makat Nedir? Anüs nedir?

Makat Nedir? Anüs nedir?

makat

Makat veya bir başka adıyla Anüs, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Latince Anus; halka, çember demektir.

Anüs’te bulunan büzgen kaslar Anüs’ün açıklık ve kapalılığını denetlemektedir. Sindirim sisteminde rektumun ardında yer alan anüs, Latince “halka” anlamındaki ānus sözcüğünden gelmektedir.

Vücudumuza aldığımız besin maddelerinin kullanılmayan bölümleri Anüs tarafından dışarıya atılmaktadır.

Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılmayan bölümlerini dışarıya atılmasını sağlayan Anüs, sinir, damar ve kaslardan oluşan karmaşık bir sisteme sahiptir. Bu sistem sayesinde atılmak üzere burada toplanan dışkı kontrol edilir ve yine buradan atılır.

İhtiyaca göre açılıp kapanabilen bir yapıya sahip olan Anüs, halka şeklinde iki adet kas, iç ve dış sfinkter kasları, burada bekletilen ve katılaşmış olan dışkının boşaltılmasını sağlamaktadır.

Makat (anüs) bölgesinde bulunan çok duyarlı sinirler sayesinde gaz, katı ve sıvı dışkı arasında ayırım yapılabilir. Hemoroitlerin yumuşak damarlarla dolu memeleri ise gaz ve sıvıların kaçmasını önler.

Makat çatlağı nedir? Nasıl oluşur? Nedenleri nelerdir?

Makat çatlağı; makat yırtığı veya anal fissür olarak ta adlandırılır.

Sıklıkla, makatta yırtılır gibi şiddetli bir ağrı, dışkılama sırasında veya tuvalet kağıdına bulaşmış olarak parlak kırmızı renkte kan ile belirti verir.

Makat çatlağı sadece makat deliğinin ağzında olduğu gibi, ilerleyen vakalarda orta hatta makatın arka tarafına doğru genişler. Olguların büyük bir bölümünde makattaki çatlak veya yırtık yüzeysel iken, bazılarında derinleşip makat kasına dek inebilir.

Makat çatlakları sıklıkla makatın aşırı zorlanması yani aşırı ıkınma sonucunda oluşurlar. Buradaki oluşma mekanizması, aynen bir kağıt veya bez parçasının zorlandığı yırtılması gibidir.

Makat çatlağı; kronik kabızlık, aşırı ishal, gebelik, iltihabi bağırsak hastalıkları, makat yolu ile cinsel ilişki ve bağışıklık sistemi zayıflaması gibi nedenlerle oluşabilmektedir.