Likopen nedir hangi yiyeceklerde vardır

Likopen nedir hangi yiyeceklerde vardır

Likopen nedir hangi yiyeceklerde vardır. Likopenin vücudumuz için ne gibi faydaları vardır. Likopen, sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigmenttir. Güçlü bir antioksidandır ve Vücudumuz tarafından üretilmeyip çeşitli besinlerle vücuda alınır. Başlıca likopen kaynağı domates olup ayrıca tropikal meyveler, karpuz ve kırmızı greyfurt gibi meyve ve sebzeler de likopen kaynaklarındandır.

Likopen en çok hangi yiyeceklerde var

Araştırmalara göre likopen yoğunlukla domates suyu, salça, ketçap gibi işlenmiş domates türevlerinde bulunur. Likopen oranı iklim şartları, toprak yapısı ve domates çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

Likopen alerjisi

Salça, Domates Suyu Gibi Ürünlerin Ambalajlarındaki ”Likopen İçerir” İfadesi Ne Anlama Gelir?

Faydalarına gelince likopen, büyük bir antioksidan kaynağı olup zarar görmüş hücreleri onarır. Böylece çeşitli kanserleri önleyebileceği görülür. Araştırmalara göre prostat kanseri, sindirim sistemi, rahim kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanserini engelleyebilir. Ayrıca kadınlarda kalp ve damar hastalığını koruyucu etkiye sahiptir.

Likopen nedir faydaları

Kandaki kolesterol oranının düşmesine yardımcı olur. Toronto Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; likopen, koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Likopen, akciğerdeki iltihaplanmayı onarıp astım riskini azaltır. Günde bir porsiyon ve daha fazla domates ve türevlerini tüketmek prostat kanserini önleyici etkiye sahiptir. Kan düşürücü etkiye de sahip olan likopen, cildin oksijeni daha iyi ve etkili kullanmasını sağlar.

Likopen zararları

Likopen, sıcak veya soğuk ortamlarda saklanabilir. Sıcak ortamda kimyasal yapısında herhangi bir bozulma gözlenmez. Ayrıca domates piştikçe likopen oranı artar ve zeytinyağıyla yenildiğinde vücut tarafından daha iyi sindirilir.

Likopen cilt

Likopenin yararları sayılmakla bitmez. Likopen kadınların güzelliğine de inanılmaz katkılar sunar. Ciltte doğal bronzlaşma sağlayıp gerginlik, parlaklık ve canlılık sağlayan likopenin güzelliğe katkısı yeni değil aslında, yıllar öncesine dayanır hatta öyle ki Balaton Gölü kıyısında yaşayan domates yetiştiricisi Macar kadınlarının pişmiş domates eriyiklerini yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullandıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları bilinir.