Kurdeşen nedir sebepleri ve tedavi yöntemleri

Kurdeşen nedir sebepleri ve tedavi yöntemleri

Kurdeşen nedir sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? hangi yiyecekler kurdeşene sebep olur? Kurdeşen, deride kaşıntılı kabarıklıkların oluştuğu, sık görülen bir hastalıktır. Her 5 kişiden biri yaşamalarının bir döneminde kurdeşen geçirir. Kurdeşen, devam süresine göre sınıflandırılır. Altı haftadan kısa sürene akut, uzun sürene ise kronik (sürekli) kurdeşen denir. Kronik kurdeşen aylar hatta yıllarca sürebilir. Zaman zaman kendiliğinden veya tedavi ile düzelir. Enfeksiyon, stres ve bazı ilaçların etkisi ile tekrarlayabilir. Kurdeşenlerin çoğu kroniktir. Akut kurdeşen genellikle alerjenlerle oluşur. Bu alerjenler çoğu kez ağız yolu ile alınan gıda, gıda katkıları ve ilaçlardır.

Kurdeşen Nedir ? sebepleri

Her türlü gıda ve ilaç kurdeşene yol açabilir. Ancak sık olarak kurdeşene neden olan gıdalar; yer fıstığı ve diğer çerezler, baklagiller, deniz ürünleri çilek ve yumurta beyazıdır. Bazı fiziksel ve kimyasal etkiler de (basınç, titreşim oluşturan etkiler, soğuk, sıcak, su, güneş ışığı) kurdeşene neden olabilir. Bunlara fiziksel kurdeşen denir. Bunlar da kronik kurdeşen gibi aylar ve yıllar sürebilir, genellikle fiziksel uyarımı etki ettiği bölgede görülür.

Kurdeşen nedir ? belirtileri

Deride pembe kırmızı renkli kaşıntılı kabarıklıklar olur. Bu kabarıklıkların genellikle ortası soluk çevresi düzensiz pembe kırmızı renklidir. Bu döküntüler değişik büyüklüktedir (0.1-10 cm çaplı). Hızla oluşur, çoğu kez 2-4 en geç 24 saat içinde geçer. Bu hızlı düzelme sonrası değişik bölgelerde yeniden oluşur. Başlangıçta küçük olan döküntüler birbiri ile birleşerek büyüyebilir. Bu döküntüler vücudun herhangi bir yerinde veya bütün vücutta oluşur. Kurdeşen döküntüleri, oluştuğu deri bölgesinde hiç bir iz ve pullanma oluşturmaksızın geçer. Bireysel döküntülerin 24 saatten fazla sürmesi, geçince yerinde iz bırakması bunların kurdeşen olmadığına işarettir.

Anjioödem nedir?

Kurdeşeni olan hastaların yaklaşık yarısında anjioödem denilen özel bir tip deri belirtisi de görülür. Anjioödemde yüz, dudaklar, göz kapakları ve derinin herhangi bir yerinde, kısa sürede şişlikler oluşur Anjioödem dudak ve göz kapaklarında genellikle asimetrik yerleşimlidir. Bu şişlikler de kurdeşende olduğu gibi 24 saat içinde düzelir ve sonra yine ilk oluştuğu bölgede veya başka bölgelerde tekrarlayabilir. Kurdeşenin aksine, anjioödem şişlikleri hafif pembe veya deri rengindedir, kaşıntılı değildir. Derinin aşın gerilmesine bağlı olarak uyuşma ve/veya ağrı olabilir. Anjioödemde şişlikler dil, boğaz ve solunum yolunda oluşabilir. Bu durum, solunum sıkıntısına yol açar ve yaşamı tehdit edebilir.

Kurdeşen ve anjioödemde tedavi

Yukarıda da değinildiği gibi akutlar kurdeşene çoğu kez gıda ve ilaç sebep olur. Akut kurdeşeninin nedeninin, ilaç veya gıda olduğu düşünülüyorsa ilaç hemen kesilir sorumlu gıda da diyetten çıkarılır. Çoğu kez bu önlem bile kurdeşenin geçmesi için yeterli olabilir.

Kurdeşen nedir nasıl geçer

Eğer kurdeşen düzelmiyorsa antihistaminikler olarak isimlendirilen ilaçlardan biri kullanılır. Alerjenlerle oluşan anjioödemde de aynı yol izlenir. Kronik kurdeşen, alerjik bir hastalık değildir ve pek çok nedeni vardır. Bu yüzden kronik kurdeşen nedenleri gözden geçirilip bunları ortaya çıkarmak için gerekli analizler yapılmalıdır. Bu uzun süre devam eden bir hastalık olduğu için antihistaminik ilaçlar, benzeri diğer ilaçlarla birlikte (H1 reseptör + H2 reseptör blokerleri) kullanılır. Kronik kurdeşen alerjik nedenli olmadığı için bu grup hastalarda alerji deri testinin yapılması gerekmez.

Kurdeşen ilacı

Tedaviye dirençli kronik kurdeşende kısa süreli düşük doz kortizon kullanılabilir. Kurdeşen ve anjioödemde deriye sürülen ilaçların bir faydası yoktur. Alerjenlerin neden olduğu anjioödemde de tedavi ayni şekildedir.

Kurdeşen dökmek

Solunum yolunda oluşan ve solunum sıkıntısına yol açan anjioödemde deri altına adrenalin yapılması, şiddetli vakalarda ve solunum yolunda cerrahi olarak delik açılması (trekoostomi) gerekebilir. Tedaviye karşın iyileşmeyen anjioödemde, başka bir hastalık sonucu olduğu düşünülüp bunu aydınlatıcı araştırmalar yapılmalıdır.

kurdeşen nedir ? bulaşıcımıdır

Her 5 kişiden biri yaşamlarının bir döneminde kurdeşen geçirir.

Kurdeşen kendini deride pembe kırmızı renkli kaşıntılı kabarıklıklarla gösterir. Bu kabarıklıkların genellikle ortası soluk çevresi düzensiz pembe kırmızı renklidir.