Kral Mausoleus un Mezarı nedir nerededir

Kral Mausoleus un Mezarı nedir nerededir

 

Kral Mausoleus’un Mezarı başta olmak üzere dünyanın yedi harikası ile ilgili bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. Dünyanın yedi harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. Ayrıca Antik Dönem’in Yedi Harikası adıyla da anılırlar. İlk olarak M.Ö. 5. yüzyılda tarihçi Herodot tarafından ortaya atılan bir kavram olup M.Ö. 4. yüzyılda Sidonlu Antipader tarafından Dünyanın Yedi Harikası Üzerine adlı eserle listelenmiştir. Günümüzde geçerli kabul ettiğimiz yedi harika listesi, M.Ö. 2. yüzyılda son şeklini almıştır.

Dünyanın yedi harikaları nedir? Hangi ülkelerdedir?

Kral Mausoleus’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi)

Kral Mamaleus adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış; dünyanın yedi harikasından biri sayılan; kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki Çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren oldukça büyük boyutlarda bir mezardır. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

kral mozolesin mezarı nerede

Mozole alanı bugün açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

İçeri girildiğinde sağda Bodrum tipi bir ev görülür. Solda görülen uzun yapı içinde Mausoleus’la ilgili kabartmalar, maket ve bazı çizimlerle yapıya ait mimari parçalar sergilenir. Dünyanın yedi harikasından biri diye tanımlanan mozolenin yükseldiği yer bugün bir çukur olarak görülür. Bu çukurun ne olduğunu anlamak için öncelikle kapalı sergi salonunun gezilmesi gerekir. Taban ölçüleri 32×38 metre boyutlarındaki Mausoleus, bir zamanlar uzun kenarı 242,5 ; kısa kenarı 105 metre olan geniş bir alanın kuzeydoğu köşesinde yükselirdi.

halikarnas mozolesi nerede hangi ülkede

kral mousoleus mezarı hangi ülkede

Tabanın üstünde kenarları heykellerle süslenmiş basamaklı bir podyum bulunuyordu. Süslü su mermerinden yapılmış lahit ve mezar odası, podyumun üstünde bulunuyordu ve İyonya tarzı kolonlarla çevrilmişti. Sıra sütunlar, yine heykellerle süslenmiş bir piramit çatıyı destekliyordu. Dört tane savaş atıyla çekilen bir savaş arabası heykeli ise piramidin tavanını donatıyordu. Halikarnas Mozolesi’nin toplam yüksekliği 45 metreydi ve dört tarafındaki dört heykelin her birini ayrı bir heykeltıraş yapmıştı. Bu heykeller, tanrıların değil de insanlar ve hayvanların heykelleri olmasından dolayı tarihte özel birer yer tutarlar.

kral mozoles in mezarı hangi ülkededir

15. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında St. John şövalyeleri bölgeye geldiler ve bugün Bodrum Kalesi olarak geçen büyük bir kale yaptılar. Bu kalenin yapımında Halikarnas Mozolesi’nin neredeyse bütün taşları kullanıldı.

kral mozoles kimdir

kral mausolos