Klamidya Hastalığı nedir

Klamidya Hastalığı nedir

Klamidya Hastalığı nedir ? nasıl bulaşır Nasıl tedavi edilir? Bu hastalık klinik açıdan bel Soğuğuna çok benzer. Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. İlk belirtiler genellikle etkenle karşılaştıkları 7.14 gün sonra ortaya çıkar. Bel Soğukluğunda olduğu gibi, tamamen belirtisiz de seyredebilir belirtisiz hastalık kadınlarda, erkeklere göre daha sıktır.

Klamidya Hastalığı BULAŞMA YOLLARI

Cinsel ilişki (vajinal, anal, oral) ıHamile anneden bebeğine doğum sırasında

Kadınlardaki belirtiler

  • Beyazımsı sarı akıntı
  • İdrar yaparken ağrı, sık idrar yapma isteği
  • Adet arası dönemde kanamalar
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Alt karın bölgesinde ve kasıklarda ağrı

Erkeklerdeki belirtiler

İdrar yolunda hafif sızlama hissi bir kaç saat sonra idrar yaparken şiddetli ağrı

Penisten beyaz, gri veya şeffaf görünümlü akıntı.Bazen akıntı o kadar azdır ki ancak penisin sıvazlanması yoluyla görülmesi olandır.

Neden olduğu diğer hastalıklar

Mikrobu taşıyan bir kişiyle ters ilişki sonucunda kadınlarda ve eşcinsel erkeklerde, dışkı kanalında bel soğukluğu gelişebilir. Hastalık makat çevresinde ağrı ve akıntı ile seyreder. Bu bölge kızarık ve duyarlıdır, dışkı sümüklü ve irinli olabilir.

Cinsel organların elleyip, gözlerine süren kişilerde, mikrop içeren cinsel organ salgılarının gözle teması sonucunda, gözde bir enfeksiyon gelişebilir.

Yeni doğanlarda, doğum sırasında anneden bulaşma yoluyla her iki gözkapağında şişme ve gözlerden cerahatli akıntı görülebilir. Bunun yanı sıra klamidyalar, yeni doğanda, orta kulak, boğaz ve akciğerde de iltihaplanmalara yol açabilirler.

Klamidya Hastalığı Tedavisi

Bu hastalık, tek doz şeklinde veya bir hafta süreyle ağızdan kullanılan çeşitli antibiyotiklerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Tedavi edilmese bile birkaç hafta içinde yakınmalar kendiliğinden gerileyebilir. Ancak bu koşullarda hastalık süreğen (kronik) hale gelebilir. Erkekte en önemli istenmeyen etki torbalarda ağrı ve şişliğe ve prostat bezinde süreğen iltihaplanmaya neden olmasıdır. Kadınlarda enfeksiyon yukarıya doğru ilerleyebilir ve yumurtayı rahme taşıyan tüplere ulaşıp tıkanmaya yol açarak, kısırlık nedeni olabilir. Hatta buradan da karın içine yayılarak ağır, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara kadar ilerleyebilir.

Enfeksiyon yumurtayı rahme taşıyan tüplere ulaşıp tıkanmaya yol açarak, kısırlık nedeni olabilir.