Kısırlığa neden olan hastalıklar nedir Gebelik ve Tüp bebek

Kısırlığa neden olan hastalıklar nedir

Kısırlığa neden olan hastalıklar nedir? Kısırlık genetik mi değilmi sonradan kısır olunur mu bu ve buna benzer soruların cevabı yazımızda

Miyom, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde görülen iyi huylu urlardır. Myomların direkt kısırlığa yol açmaları ile ilgili bilgiler kesin değilse bile yerleşim yerleri, sayılan, büyüklükleri nedeni ile kısırlığa yol açabilmektedirler. Myomlar yerleşim yerlerine göre uterusun en iç tabakası (endometrium), orta kas tabakası (myometrium), ve dış yüzeyi (seroza) göre isimlendirilirler Ayrıca rahim ağzında, rahimi tutan bağlara doğru gelişmiş myomlar da mevcuttur. Kısırlıkla ilgili olarak yerleşim yerleri çok önem kazanmaktadır.

Erkeğe Ait Nedenler

Aşılama gücündeki yetersizlikler

Sperm kanallarının doğuştan tıkalı olması veya olmaması, veya geçirmiş enfeksiyonlara bağlı olarak kapanmış olması ile menide sperm hiç olmayabilir (azoospermi). Ayru tablo testis dokusunda sperm yapımı hiç olmaması ile de ortaya çıkabilir. Sperm sayısının azlığı (oligospermi), hareketinin azlığı, yapı bozukluğuna bağlı olarak dölleme yeteneği kısıtlanmış olabilir. Bunu dışında bazı kalıtsal hastalıklar ve hormonal bozukluklar erkek ile ilgili problemlere yol açabilir.

Isı

Sıcak su ile sık sık yapılan banyolar veya aşın dar kullanılan iç çamaşırları testis ısısını yükselterek spermleri bozabilir. Ateşli hastalıklardan sonrada yaklaşık 1 ay süre ile sperm sayısı düşebilir.

Tekrarlayan düşük

Geçmişinde 3 veya daha fazla düşük yapmış kadınlarda tekrarlayan düşüklerden bahsetmek mümkündür. Bir gebeliğin düşük olarak adlandırılması için 20. gebelik haftasından önce veya düşük materyalinin 500 gramdan küçük olması gerekmektedir. Daha öncede bahsedildiği gibi gelişim sırasında oluşan bazı doğumsal anomaliler düşüklere yol açabilmektedir. Bu anomaliler arasında T şeklinde uterus uterus bikornis septumlar sayılabilir. Bir başka sebepte rahim ağzındaki yetersizliklerdir. Böyle bir tespit halinde serklaj gebeliğin 3. ayı civarında dikilmelidir (serklaj). Etki mekanizmaları tam bilinmemekle birlikte enfeksiyonların özellikle gebelikte geçirildikleri takdirde düşüklere yol açtığı bilinmektedir. Bu enfeksiyonların arasında özellikle Toxoplasmosis gebelikte geçirilmesi tehlikeli enfeksiyonlardandır. Tekrarlayan düşüklerin en sık sebebi olarak gösterilen kromozom anomalileridir. Çoğu zaman bu olgularda sebep bulunamaz. Düşükleri olan olgularda mutlaka anne ve babadan kromozom analizi yaptırılmalıdır. Tiroid hastalıkları. diyabet ve polikistik over sendromlu olgularda tekrarlayan düşükler görülebilmektedir.

Geçirilen hastalıklar

Özellikle erişkinlik döneminde geçirilen kabakulak enfeksiyonu kısırlığa yol açabilmektedir. Şeker hastalığı veya sanlık, tüberküloz gibi enfeksiyon hastalığı olan erkeklerde sperm geçici veya kalıcı olarak düşebilir.

İlaç sigara alkol kullanımı

Bazı ilaçların sperm sayısını düşürdüğü bilinirken, özellikle devamlı alkol veya sigara kullanımının spermlerde bozukluklara neden olduğu bilinmektedir.

Psikolojik Nedenler

Özellikle stres erkekte cinsel fonksiyon kaybına neden olabilir. Cinsel güçsüzlük (Impotans) ise cinsel ilişki olamaması sebebi ile kısırlığa neden olabilmektedir. KISIRLIK TEDAVILERI Cerrahi tedaviler

Uterus ile ilgili

Rahim yapısına ilişkin doğumsal anomalilerde cerrahi tedavi ile mümkün olan düzeltmeler yapılabilmelidir. Myomların cerrahi müdahalesi yerleşim yerlerine ve büyüklüklerine göre değişmektedir. Özellikle adet düzensizliklerine yol açan, uterusun iç tabakasına bası yapan myomlar cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Tuba uterinaların kapalı olması halinde yapılan ön incelemeler sonucunda tubaların iç yapılan bozulmamışsa, özellikle daha önce çocukları olmuş ve diplerini bağlatmış olgularda, yaşları genç ise tubal mikrocerrahi yöntemi ile diplerinin açılması alternatif bir tedavi yöntemidir.

Myomlar, over kistleri, tubaların uçlarının kapanarak içlerinin sıvı ile dolması (hydrosalpinx) halinde cerrahi müdahale yapılabilir.